Denizcinin anasayfası

‘São Paulo korunaklı alana çekilmeli’

Brezilya’ya yakın uluslararası sularda bekletilen tehlikeli atık madde içeren eski uçak gemisi São Paulo’nun Brezilya Kıyılarına yanaşabilmesi için denetim raporu hazırlandı.

Tehlikeli atık madde içeren eski uçak gemisi São Paulo 74 gün Atlas Okyanusunda dolaştırıldıktan sonra Brezilya’ya yakın uluslararası sularda bekletiliyor. Geminin Brezilya karasularına girebilmesi için 12 Ekim 2022 tarihinde AWS Servıce adlı firma tarafından denetim raporu hazırlandı.

Brezilya Denizcilik Kurumu tarafından akredite edilen uzman kuruluş olan AWS, eski uçak gemisi São Paulo’nun gövdesinin hasarlı olduğunu tespit ederek, geminin su altı muayenesinin yapılabilmesi ve suda onarımı mümkün değilse onarımların kuru havuzda gerçekleştirilmesi için korunaklı bir alana taşınmasını tavsiye etti.

Herhangi bir kontrol belgesi yok

São Paulo’nun gövdesinin omurgasının 15 Kasım 1957’de atıldığı, 23 Temmuz 1960’ta denize indirildiği belirtilen raporda, yapısal koşulları kaydetmek ve izin vermek, plakaların kalınlığını ölçmek için herhangi bir kontrol belgesinin mevcut olmadığı ifade edildi.

Korunaklı alana çekilsin

Atlantis Dive Works şirketi ile Aqualis Offshore Serviços Ltd. şirketi tarafından 02 Ağustos ile 11 Ekim 2022 tarihleri arasındaki 74 günlük sürede geminin mevcut sualtı denetim belgeleri, okyanusta çekilmeden su altı incelemesinin yapılabileceği, geminin korunaklı bir alana taşınması, daha sonra suda onarımın yapılması, mümkün değilse onarım için bir sete girmesi tavsiye edildi.
Brezilya Donanması’ndan alındıktan sonra söküm işlemi için Aliağa’ya götürülürken izni iptal edilen asbestli gemi Nae Sao Paulo’nun, başka bir Türk firması tarafından satın alınacağı yönündeki haberlere İddialarda adı geçen şirketten yalanlama geldi

Rota Shippingen açıklama

Türk yetkililer tarafından ülke karasularına alınmayacağının duyurulmasının ardından 2 Ekim’de Brezilya’ya geri taşındıktan sonra çevresel riskler gerekçesiyle kıyıya yanaşmasına izin verilmeyen tartışmalı Nae Sao Paulo hurda gemisini alacağı iddia edilen Rota Shipping adlı şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı İlker Sarı, “O gemiyi almak çılgınlık olur” ifadelerini kullandı.


Bunları da beğenebilirsin