Denizcinin anasayfası

SAT’lara taze güç

Tamamen yerli tasarıma sahip olarak inşa edilen iki adet SAT botu ile setiz adet süratli devriye botu bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Tamamen yerli tasarıma sahip olarak inşa edilen, 2 adet yeni SAT botu ve 8 adet süratli devriye botunun tümü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Yerli ve özgün tasarımlarıyla dünyada sayılı botlar arasına giren ürünler ihracat alanında da başarılara imza atıyor” dedi.

MRTP-24U/SOC SAT Hızlı İntikal Botu’nun özellikleri

Delmar Safety

Türk Deniz Kuvvetlerinin gözbebeği, dünyanın en elit donanma özel kuvvetlerinden SAT Komandolarının sevk sevk edilmesi ve operasyonu sırasında SAT Komandolarına ateş desteği verilmesi için üretildi.

Türk Deniz Kuvvetlerinde 4 adet bulunan MRTP-22U/SOC üzerinden geliştirildi. Daha hızlı, daha iyi denizcilik özelliklerine sahip, daha etkin bir bot tasarlandı. 25 mm ASELSAN üretimi STOP silah kulesi aracın önünden üstüne alındı. Böylece silaha 360 derece ateş edebilme yeteneği kazandırıldı.

Bot çok üstün denizcilik özelliklerine sahip. Araç taşıdığı zodiak botları hareket halinde iken suya indirip alabiliyor.

Aracın üstünde 25 mm ASELSAN üretimi STOP UKSS, aracın arkasında 2 adet 12.7 mm makinalı tüfek ve 2 adet 40 mm otomatik bombaatar bulunuyor. Araç operasyondaki SAT Komandolarına etkin ateş desteği verebiliyor.

8 adet MRTP-24U Katar’a ihraç edildi. 4 adet özel operasyon versiyonu MRTP-24U/SOC, 4 adet hızlı füze botu MRTP-24U FAC ihraç edildi.

MRTP-24U/SOC Özellikleri:
26.3 metre boy
5.48 metre genişlik
1.4 metre draft, yüksek hızda 1 metre
Gelişmiş kompozit gövde
54+ knots hız
2 adet 1630 kW yada 1938 kW dizel motor
Su jetleri
500 NM menzil
9200 litre yakıt
1000 litre temiz su kapasitesi
1 gün suda kalabilme
5 bot personeli
16 tam teçhizatlı SAT Komandosu taşıma kapasitesi
1 adet 25 mm ASELSAN STOP UKSS
2 adet 12.7 mm makinalı tüfek
2 adet 40 mm otomatik bombaatar


Bunları da beğenebilirsin