Denizcinin anasayfası

SAVER Savunma KAAN Deniz Topu’nu görücüye çıkardı

SAVER Savunma, SAHA EXPO 2022 kapsamında KAAN 40 mm L/70 çift namlulu deniz topunu tanıttı.

ERMAKSAN’ın iştirakı olan SAVER Savunma, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen SAHA EXPO 2022 kapsamında KAAN 40 mm L/70 çift namlulu deniz topunu tanıttı. Hücumbotlarımız ve Sahil Güvenlik Komutanlığı envanterindeki Dost sınıfı korvetlerde bulunan 40 mm DARDO topları için yerli alternatif olarak geliştirilen KAAN 40 mm deniz topunun inşa edilecek yerli suüstü platformları ve yurtdışı pazarında yer alması hedefleniyor.

Defence Turk’un haberine göre ASELSAN tarafından atış kontrol sistemi geliştirilen ve ERMAKSAN tarafından namluları imal edilen KAAN deniz topunun fabrika testleri devam ediyor. Bütün testlerin ise 24 ayda tamamlanması ve platformlara entegrasyona hazır hale gelmesi planlanıyor.

DARDO’ya kıyasla düşük RKA’ya (Radar Kesit Alanı) sahip bir kupolası olan KAAN’ın fuarda yer alan modelinde güverte altından yatay besleme yapılması sebebiyle ikincil silahtan ziyade baş topu olarak kullanılacağı öngörülüyor. Fuarda tanıtılan çift namlulu güverte altından beslemeli modele ek olarak hafif ve entegrasyonu daha kolay bir alternatif olarak tek namlulu güverte üstü beslemeye sahip bir konfigürasyon da geliştirilecek.

Aynı zamanda atış kontrol sistemlerini geliştiren ASELSAN’ın top için 40 mm (ATOM mühimmatı prensibiyle çalışan) parçacıklı mühimmat geliştirilmesi de özellikle hava savunma için gündemde. ATOM tarzı bir mühimmatın kullanılabilmesi için KORKUT ve GÖKDENİZ yakın hava savunma sistemlerine benzer bir elektronik aksamın namluya entegre edilmesi gerekir.

Teknik Özellikler

Ağırlık (Boş/Dolu):5450 kg/7320 kg
Yükseklik (Güverte Üstü/Altı) : 2.42 m/1.29 m
Genişlik: 3.12 m
Atış Hızı: 2×300 mermi/dakika
Azami menzil: 12.5 km
Namlu çıkış hızı: ~1000 m/s
Düşey Yönelim: +85º/-15º
Mühimmat kapasitesi : 60 (Atışa hazır)/680(Besleme mekanizmasında)


Bunları da beğenebilirsin