Denizcinin anasayfası

SCI’nın yüzde 64’lük hissesi satıldı

Hindistan hükümetinin, satşa çkardığı Shipping Corporation'daki yüzde 63,75 hissesini üçlü bir konsorsiyom satın alıyor.

Hindistan hükümeti hem ulusal hem de uluslararası hatlara hizmet veren gemileri işleten denizcilik şirketi Shipping Corporation of India (SCI), şirketinin yüzde 63.75 hissesinin satışını onayladı.

Hindistan hükümetinin satışa çıkardığı SCI hiselerini satın almak için ABD merkezli Safesea, Haydarabad merkezli Megha Engineering and Infrastructure ve kariyerine 1960’larda SCI için çalışarak başlayan Ravi Mehrotra ‘nun oluşturduğu bir konsorsiyomdan teklif geldi. Hükümet SCI hiselerini almak için 3 firmanın oluşturduğu konsorsiyomun teklifini olumlu buldu. Hindistan amiral gemisini özelleştirme yoluyla satış işlemi bu yıl tamamlanacak.

SCI’yi devralacak üç şirketten biri olan ABD merkezli Safesea, Hindistan doğumlu işadamı SV Anchan tarafından yirmi yıl önce kurulan New Jersey merkezli bir nakliye şirketi. PV Krishna Reddy liderliğindeki Megha Engineering and Infrastructure ise petrol sondajı, inşaat, havacılık, medya ve enerjiyi kapsayan ilgi alanları olan çeşitlendirilmiş bir grup. Konsorsiyomda yer alan üçüncü şirket olan İngiltere merkezli Mehrotra, Foresight Group sondaj şirketi işletiyor. Mehrotra aynı zamanda Belçikalı denizcilik devi Exmar ve dünyanın en büyük demo gemi alıcısı Dubai merkezli GMS’nin de içinde.

Delmar Safety

SCI’yı almak için teklf verenler arasında özel sermaye şirketi Bain Capital ve nakliye şirketi JM Baxi’den oluşan bir konsorsiyum yer alıyordu. Ancak bu konsorsiyum elendi.


Bunları da beğenebilirsin