Denizcinin anasayfası

Sen Arche 52 sığınmacıyı kurtardı

Sen Arche Atlas Okyanusu Fas açıklarında bulunan göçmen arama kurtarma operasyonuna katıldı.

Unic Tanker İşletmesindeki Sen Arche Tankeri Fas Açıklarında 52 Sığınmacıyı kurtardı.

Afrika’dan Avrupa’ya göçmen trafiğinin en yoğun olduğu Atlantik okyanusu Fas- Las Palmas adaları arasındaki bölgede, Las Palmas MRCC GMDSS kanalları üzerinden çağrı yapan bir sahil güvenlik uçağı, ada açıklarında göçmenlerin zor durumda olduklarını bildirmiştir. Bölgede bulunan Sen Arche isimli tankerin kaptanı Ömer Şeker, çağrıya ilk yanıt veren oldu.

Delmar Safety

İzmir merkezli Unic Tanker Gemi İşletmeciliği A.Ş’nin işlettiği Malta bayraklı geminin rotasını hemen bölgeye çeviren kaptan, 52 sığınmacıyı barındıran ve hava koşulları nedeni ile zor anlar yaşayan şişme botu tespit etti. MRCC’nin yönlendirdiği İspanya Sahil güvenlik ekiplerinin hava koşulları muhalefeti nedeni ile gecikmesi ve denizlerin artması sonucu botun emniyetsiz olduğunu ve havanın kararması ile bot ile göz temasının kaybolduğunu gören Gemi Kaptanı başarılı bir kurtarma operasyonu ile 42 Erkek, 7 Kadın ve 3 Çocuğu Atlantik okyanusunun karanlık sularından kurtardı.

Fas’ın Jorf Lasfar Limanı’ndan Dakhla Limanı’na petrol ürünleri götüren Sen Arche’nin güvertesinde ve salonlarında misafir edilen sığınmacılara önce ilk yardım desteği ardından gıda verilmesini sağlayan kaptan, MRCC Otoritesi ve diğer uluslararası birimlerle irtibata geçerek, Fas’ın Dakhla limanında otoritelere sağlıklı bir şekilde teslim etti.


Bunları da beğenebilirsin