Denizcinin anasayfası

Silahla yaralanan Akdeniz foku kurtarılamadı

Milas’ta yaralı olarak bulunan ve tedavi altına alınan Akdeniz foku kurtarılamadı.

Nesli tehlike altında olması nedeniyle koruma altındaki Akdeniz foku, 28 Mart’ta Milas’a bağlı Ören Türkevleri sahilinde yaralı olarak bulundu.

Ören Sahil Güvenlik ve Emniyet ekiplerinden Akdeniz Koruma Derneğine gelen ihbarda Ören Türkevleri sahilinde karaya vurmuş yaralı bir Akdeniz foku olduğu bilgisi iletildi. Akdeniz Fok’u Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Akdeniz fokunun ateşli silah ile yaralandığını tespit etti. Sevimli fok yapılan tedaviye rağmen kurtarılamadı.

Akdeniz Koruma Derneğinden yapılan açıklamada, “Yapılan nekropside genç erkek birey olduğu tespit edilen Akdeniz fokunun ateşli silah ile yaralandığı belirlendi. Akdeniz’de kritik derecede tehlike altında olarak değerlendirilen Akdeniz fokunun türünün her bir bireyi neslin devamı için kritik öneme sahip. Akdeniz Koruma Derneği olarak bu nadir canlının korunması için yetkililerle iş birliği içinde çalışma halindeyiz. Ayrıca türün önemine yönelik bilinçlendirme çalışmalarımızı aktif olarak devam ettiriyoruz” denildi.

Delmar Safety

Bunları da beğenebilirsin