Denizcinin anasayfası

Singapur Boğazı’nda deniz haydutluğu uyarısı

Singapur Boğazı’nda geçtiğimiz yıl gemilere yönelik 34 olay rapor edildi. Singapur, Malezya ve Endonezya donanmalarının bölgede sürekli devriye gezmeleri nedeniyle olaylar herhangi bir haydutluğa dönüşmedi. Ancak Asya Korsanlıkla Mücadele Merkezi, 25-29 Ocak tarihleri arasında 3 gemide esrarengiz olaylar rapor etti. Mürettebatın özellikle makine dairesinde gördüğü yabancı kişiler, bir şey çalmadan ve mürettebatla irtibat kurmadan geldikleri gibi esrarengiz bir şekilde gemilerden ayrıldı. Korsanlıkla Mücadele Merkezi bölgeden geçecek gemileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

 

Donanma alarmda

İlk olay 25 Ocak’ta, Ark Royal isimli dökme yük gemisinde yaşandı. Tanjung Pergam’ın 7.1 mil kuzeybatısından geçen geminin makine dairesinde yabancı kişilerin olduğu rapor edildi. Singapur Donanması geminin bulunduğu bölgeye hemen hareket etti. Ancak gemi personeli daha sonra yaptıkları aramalarda yabancı kişileri bulamadı. Gemi kaptanı herhangi bir şey çalınmadığını ve güvende olduklarını belirterek seyrine devam etti.

 

Bıçaklı haydutlar
28 Ocak’ta bu kez seyir halindeki dökme yük gemisi Elvia’ya bıçaklı 10 kişi bindi. Makine dairesine giren bu kişiler daha sonra gemiden ayrıldı. Kaptan yardıma ihtiyaçları olmadığını belirterek Çin’e yaptığı sefere devam etti. 29 Ocak’ta bu kez kargo gemisi Vantage Wave’de bıçaklı 3 kişinin bulunduğu rapor edildi. Singapur Sahil Güvenliği gemiye kısa sürede ulaştı. Gemide yapılan aramalarda bıçaklı kişilere rastlanmadı. Gemiden bir şey de çalınmamıştı. Gemi Çin’e doğru seferine devam etti.

Ortak devriye

Singapur, Malezya ve Endonezya donanması ve sahil güvenlik teşkilatı deniz haydutluğuna karşı Singapur körfezinde ortak devriye oluşturdu.


Bunları da beğenebilirsin