Denizcinin anasayfası

Sörf dünyasının acı kaybı

Ünlü turizmci Engin Kalafatoğlu hayatını kaybetti.

Çeşme’ye 1977’de tatile gelen bir Alman sayesinde sörfle ve bu sporun tüm Türkiye’de yayılmasını sağlayan ünlü turizmci Engin Kalafatoğlu geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Sonraki yıllarda Alaçatı Beach Resort’ü kuran Kalafatoğlu, aynı zamanda Türkiye’de kişisel bilgisayarı ilk kullanan isimlerdendi. Trabzonspor eski yöneticisi ve Divan Kurulu üyesi Engin Kalafatoğlu, son olarak dünyanın ilk silahlı insansız deniz aracı (SİDA) ULAQ’ı üreten ARES Tersanesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu’nun da kuzeniydi.

Kerim Kalafatoğlu, sosyal medya hesabından kuzeninin ardından şu satıları yazdı :

Delmar Safety

“Sevgili kuzenim, ağabeyim Kerim Engin Kalafatoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Türkiye’yi bilgisayar teknolojisiyle tanıştıran, sörf sporunun ülkemizde gelişimine önderlik eden, Trabzonspor eski bBaşkan yardımcısı, Makine Yük. Müh. Engin abim, ışıklarda uyu”

Denizcilik Dergisi olarak Engin Kalafatoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine ve denizcilik camiasına başsağlığı diliyoruz.

“Denizde kelebek gibi bir şey gördüm”

Engil Kalafatoğlu, yıllar önce Türkiye’de sörf sporunun başlamasını ETS Tur’un kurumsal dergisine şöyle anlatmıştı :

1976 – 1977 senesinde Altınyunus’un Boyalık Sahilin’e bir Alman gelmişti, bizim de orada yazlığımız vardı. Bir sabah kalktığımda, denizin üzerinde kelebek gibi bir şeylerin gittiğini gördüm ve ne olduğunu merak ettim. Sörfe başlama maceram böyle gerçekleşti.

Öncesinde yaptığınız bir su sporu var mıydı, sörfün devamı nasıl geldi?

O zamanlarda sürekli su kayağı yapıyordum. Kardeşimle birlikte sabah 10’da başlayıp akşam 7’de geri geliyorduk. Bu merakımız üzerine sörf yapan adamın yanına gittik. Sörfte en önemli noktanın denge olduğunu öğrendik.

İlk olarak ne zaman ders vermeye başladınız?

Sörf yapmaya başladıktan 15 gün sonra adam dedi ki – Bahsettiğimiz adamın adı İngo Bühren, Lufthansa’nın Frankfurt kargo menajeri. Uçaklara yükleri o yüklüyordu –

¨Siz bu işi iyi yaptınız, rica etsem ders verir misiniz; çünkü çok talep var.¨ Biz de: ¨Sizden para istemeyiz ama dilerseniz yardımcı olabiliriz dedik.¨ O zamanın en popüler sörf markalarından oluşan ekipmanlar getirdi.


Bunları da beğenebilirsin