Denizcinin anasayfası

Sri Lanka X-Press Pearl’in sahiplerine dava açıyor

Sri Lanka X-Press Pearl gemisindeki yangınla ilgili geminin sahipleri, mürettebatı ve sigortacılara karşı yasal işlem başlatıyor.

X-Press Pearl gemisindeki yangınla ilgili olarak cezai soruşturma yürütülüyor ve tüm mürettebatla görüşülmek üzere hazırlanıyor.

Sri Lankalı yetkililer, adanın batı kıyısında 11 gün boyunca yanan ve şimdiye kadarki en kötü deniz kirliliğine neden olan Singapur’a kayıtlı üç aylık geminin sahibi X-Press Feeders’a dava açacaklarını açıkladılar.

Sri Lanka Deniz Çevresini Koruma Kurumu (MEPA), geminin sahipleri, mürettebatı ve sigortacılara karşı yasal işlem planlamak için harekete geçtiklerini açıkladı. MEPA başkanı Dharshani Lahandapura “Ayrıntıları inceledik ve sorumlulara karşı harekete geçeceğiz. Yangının etkisi Sri Lanka’nın yaşadığı “en kötü deniz kirliliği” diye konuştu.

Delmar Safety

Yangının, kötü paketlenmiş asit nedeniyle çıktığı düşünülüyor. Sızan nitrik asidin yol açtığı çevresel hasarın yanı sıra, Sri Lanka kıyılarında tonlarca mikroplastik, büyük bir temizlik operasyonuna yol açtı.

Öte yandan Sri Lanka açıklarında alev alan MV X-Press Pearl isimli konteyner gemisi 20 Mayıs’tan bu yana söndürülmeye çalışılıyordu. Gemide petrol sızıntısı olduğu ve bazı parçaların kıya vurmaya başladığı öğrenildi.

Bu arada Sri Lanka Balıkçılık Bakanı Kanchana Wijesekera yaptığı açıklamada, okyanusta yanan gemide petrol sızıntısı belirtileri belirlediklerini duyurdu. Geminin yakınında Balıkçılık Dairesi, Deniz Çevre Koruma Kurumu (MEPA), deniz kuvvetleri, sahil güvenlik yetkililerin bulunduğunu kaydeden Bakan Wijesekera, Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’nın talimatı üstüne bir uzman ekibin de gemideki petrol sızıntısını kontrol altına almak ve temizlemek için çalıştığını vurguladı.

Wijesekera, bütün yetkililerin denize verilen zararı en aza indirmek için çalıştığını aktardı. Bakan Wijesekera, Negombo sahilinde gemiden gelen enkaz ve yükün bölgedeki yerel balıkçılar tarafından belirlendiğini kaydetti.


Bunları da beğenebilirsin