Denizcinin anasayfası

Sri Lanka’da tonlarca kimyasal kıyıya vurdu

Sri Lanka açıklarındaki MV X-Press Pearl adlı gemide çıkan yangın sonrası çevre felaketi yaşanıyor. Tonlarca kimyasal kıyıya vurdu.

Sri Lanka açıklarında yaklaşık 2 hafta önce yanmaya başlayan tonlarca kimyasal madde yüklü gemi, ülkenin modern tarihinin “en büyük çevre felaketlerinden” birine yol açtı.

Toplamda 78 ton plastik pelet, 25 ton nitrik asit, diğer kimyasal maddeler ve kozmetik ürünler taşıyan gemiden, kazanın meydana geldiği kıyıların büyük bir kısmına zehirli maddeler saçıldı.

Singapur bandıralı MV X-Press Pearl adlı gemide çıkan yangın kontrol altına alınırken, toplamda 1.486 konteynerde bulunan yüzlerce ton kimyasal maddenin eriyerek ülkenin batı kıyılarındaki deniz yüzeyini kapladığı, gemi yönetiminin de bu olayı doğruladığı kaydedildi.

Delmar Safety

Kaza sonrası Sri Lanka’nın plajları, kıyılarında plastik ve kimyasal atıklardan oluşan krem rengi bir köpük dalgası görülürken, söz konusu maddelerin zehirli gaz yayma potansiyeli taşıdığı ve bölgede yaşayan deniz ve kara canlılarını da tehdit ettiği kaydedildi.

Hükümetten geminin sahibi şirkete 17 milyon dolar fatura

Sri Lanka Deniz Çevresi Koruma Kurumu Başkanı Darshani Lahandapura, çevre haberleri yapan Mongabay adlı kuruma yaptığı açıklamada, “Konteynerlerden çıkan 25 kilogramlık torbaların bir kısmı denize düştü ve boncuklar şimdi Sri Lanka’nın güney kıyılarına kadar uzanan plajları bir örtü halinde kapladı” dedi.

Diğer taraftan, Sri Lanka hükümetinin söz konusu geminin sahibi olan Singapur merkezli nakliye şirketi X-Press Feeders’a sahillerde oluşan kimyasal tabaka ve 40 kilometre uzunluğundaki petrol sızıntısını temizlemek için 17 milyon dolar fatura kesmeyi planladığını bildirildi.

Öte yandan Sri Lanka Balıkçılık Bakanı Kanchana Wijesekera’nın açıklamasına göre, “MV X-Press Pearl” konteyner gemisini kurtarma çalışmalarına katılan şirket, geminin mevcut pozisyonunda batmakta olduğunu bildirdi.
Başkent Kolombo’nun 18 kilometre açığında demirleyen Singapur bandıralı gemide 20 Mayıs’ta yangın çıkmış, 25 Mayıs’ta ise patlama meydana gelmişti.


Bunları da beğenebilirsin