Denizcinin anasayfası

Tamer Kıran : “Sigorta kara gün dostudur”

Denizcilik sektörünün tüm önemli aktörleri, Türk P&I’ın katkılarıyla Habertürk’te canlı yayınlanan “Türk Denizciliğine Bakış”ta buluştu.

Viaport Marina Tuzla’da gerçekleyen canlı yayına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan‘ın ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker katıldı.

Denizcilik sektörünün kötü geçen 2016 yılından sonra 2018’i daha kabul edilebilir bir seviye tamamladığını belirten Kıran, “Dünyada 2018’de 14.5 Milyar ton yükün 11.8 Milyar tonu deniz yoluyla taşındı. Bu işin esasıdır. Bu kadar yük miktarını başka türlü taşıyabilme imkanı yoktur. Taşımanın yüzde 85’i deniz yoluyla yapılıyor” dedi.

Türkiye’nin de – ithalat, ihracat ve transit olmak üzere – dış ticarette 400 Milyon ton yükün 355 Milyon tonunun deniz yolu ile taşındığını hatırlatan Kıran, “Başta savaşlar, 2019 için karamsar bir tablo çiziyor. Deniz ticaretinin artması için üretim, üretime gereken hammadde ve bunların taşınması gerekiyor” diye konuştu.

“Sigortasız olmaz”

Sigortanın denizcilerin kara gün dostu olduğuna, olmazsa olmazları arasında yer aldığına işaret eden Kıran, “Ama iyi firmalar olması şartıyla. Boğaz kazalarında bazı sigorta şirketlerinin ortadan kaybolduklarını biliyoruz. Atlantik’in ortasında bir gemi sıkıntı yaşarken armatör önce personeli düşünür. Can herşeyden önce gelir. İkinci konu ise yükü kurtarmadır. İşte burada sigorta hayati rol oynar. Sigortacının ağzından çıkacak tek cümle size şevk ve cesaret verir. Üyelerimize de buradan tavsiyede bulunuyorum. Sigorta pirimi bir masraf değil, kara gün için alınınan bir tedbirdir” dedi.


Bunları da beğenebilirsin