Denizcinin anasayfası

TCG Anadolu’da sona yaklaşıldı

AH-1W Super Cobra ve SH-70 Sea Hawk helikopterleri, LHD ANADOLU'ya ilk inişi gerçekleştirerek konuşlanmayı tamamladı.

Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait AH-1W Super Cobra ve SH-70 Sea Hawk helikopterlerinin, Çok Maksatlı Amfibi Gemisi LHD ANADOLU’ya ilk inişi gerçekleştirerek konuşlanmayı tamamladığı bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

”Deniz Kuvvetlerimize ait AH-1W Super Cobra ve SH-70 Sea Hawk helikopterleri, Çok Maksatlı Amfibi Gemimiz LHD ANADOLU’ya ilk inişi gerçekleştirerek konuşlanmayı tamamladılar.

Hizmete girmesini heyecanla beklediğimiz LHD ANADOLU gemisinde görev yapacak olan hava vasıtalarımıza emniyetli uçuşlar ve başarılı görevler diliyoruz.”

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD)

Sedef Tersanesi tarafından inşa edilen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, bir Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak. Ayrıca, F-35B gibi dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilecek taktik uçaklarında konuşlanabileceği TCG ANADOLU ile Türkiye Cumhuriyeti bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirebilecek.

Projede ASELSAN, geliştirdiği/ürettiği/tedarik ettiği cihaz/sistemlerin entegrasyon tasarımı, entegrasyon, test ve lojistik destek faaliyetlerini gerçekleştiriyor.  


Bunları da beğenebilirsin