Denizcinin anasayfası

‘Yolcular P&I sigortasını sorgulamalı’

Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, teknelere binen yerli ya da yabancı turistlerin sigortalanmadığına dikkat çekti.

Marmaris’te düzenlenen “Türk Denizciliğine Bakış” paneli sektörün uzman isimleri ve denizcilerini bir araya getirdi.

Panelin konuşmacıları arasında Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Ahmet Selçuk Sert, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Başkanı Halil Bağlı yer aldı.

Yat bağlama ve çekek yeri kapasitesi ile Türkiye genelinin yüzde 13’ünü karşılayan Marmaris’te gerçekleşen panelde konuşan Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Ahmet Selçuk Sert, “Sigorta mevzuatı turizm yönetmeliğine göre düzenleniyor ve mevzuat mal varlığına göre oluşturuluyor. Fakat teknelerin çevreye verdiği zarar çok yüksek olabilir. Riski dağıtarak güvence altına almalıyız. Türk P& I maliyetleri oldukça düşürdü. Denizlerdeki sivil can güvenliği açısından mevzuatı düzenleyip Mayıs ayı içerisinde sonlandırmayı planlıyoruz. Sektör ve sigorta şirketleri buna hazır” dedi.

Delmar Safety

“Teknelerin yüzde 95’i denizlerde teminatsız dolaşıyor”

Yat sektöründe sigorta konusuna değinen Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker ise, yabancı bayraklı deniz araçlarına hem P&I hem de gövde sigortası sağlamak için tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirterek,  “Teknelere binen yerli ya da yabancı turistler korunmuyor. Antalya, Bodrum, Marmaris gibi önemli merkezlerde faaliyet gösteren yaklaşık 2 bin 500 gezi teknesi ve guletin yüzde 95’i denizlerde teminatsız yol alıyor. Yaklaşık 3,5 milyon turist sigortasız koşullarda denizlere açılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Yolcular P&I sigortasını sorgulamalı”

Teker, Türkiye’de riske en açık araçlar arasında günübirlik tur yapan tekneler geldiğini, liman başkanlıklarının, gezi teknelerinin sigortasız denize açılmalarına müsaade etmemesi gerektiğini aktardı.

Deniz kazalarında sayı, kara ulaşımına göre az olsa da hasarlarının büyük olduğuna değinen Teker, “Yolculara büyük görev düşüyor. Tavsiyemiz, sigortasız araçlara binmemeleri ve sigortayı sorgulamalarıdır. Yolcular P&I sigortasını sorgulamalı. Aksi takdirde herhangi bir olumsuz durumda hiçbir şekilde yasal hak temin edemezler.”


Bunları da beğenebilirsin