Denizcinin anasayfası

‘Tepeden tırnağa silahlı’ denizaltı teslim ediliyor

Donanmadaki denizaltılarını yenilemeye başlayan Rusya, yıllar süren ertelemenin ardından yeni nesil Kazan denizaltısını bugün donanmaya teslim ediyor.

Rusya’nın yıllarca ertelenen nükleer denizaltısı bugün donanmaya teslim ediliyor. 4 bin 500 kilometrelik Kalibr füzelerinin yanı sıra Zircon hipersonik füzeler de taşıyabilen denizaltı, Putin’in yeni gözdesi.
Rusya’nın en güçlü deniz araçları arasında gösterilen ‘Yasen-M’ sınıfından Kazan nükleer denizaltı, 4 bin 500 kilometre menzile sahip ‘Kalibr-M’ seyir füzeleri ile donatılacak. Bu sınıftaki ikinci nükleer denizaltı ise balistik füzeleri taşıyan Borey denizaltısı.

Rusya Savunma Bakanlığı Enformasyon ve Kitle İletişim Araçları Departmanı’ndan yapılan açıklamada, “Nükleer denizaltı Kazan’ın (Yasen-M projesi) donanmaya kabul töreni, 7 Mayıs 2021 tarihinde Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Nikolay Yevmenov’un yönetiminde gerçekleşecek” ifadeleri kullanıldı.

Yapımına 2009 yılında başlanan nükleer denizaltı Kazan, tam yedi yıl sonra ilk kez suya indirildi. 2020’de resmi testlerin başladığı denizaltı, Kalibr ve Oniks füzeleriyle yüklü.

Delmar Safety

Mevcut Rus denizaltılarından fazlasyıla dijital ve gelişmiş kontrol sistemlerine sahip 885M Kazan, 4 bin 500 kilometre menzile sahip Kalibr füzelerinin yanı sıra ayrıca hipersonik füze Zircon da taşıyabiliyor.

Washington merkezli askeri analiz dergisi The National Interest’te (NI) yer alan bir makalede Rusya’nın yeni nükleer denizaltısı Kazan için, ‘tepeden tırnağa silahlı’ nitelemesi yapıldı.

Rus medyası, 2017’den bu yana birçok kez orduya katılması ertelenen denizaltının Putin’in silahlı kuvvetleri modernize etme projesinin en önemli parçalarından biri olduğunu yazıyor.

Bugün donanmaya teslim edilecek olan Kazan denizaltsı dahil, toplam 8 adet Yasen sınıfı denizaltının inşası planlanıyor. Bu denizaltılar Novosibirsk, Krasnoyarsk, Arkhangelsk, Perm, Ulyanovsk, Vladivostok ve Voronej. Yasen sınıfı denizaltı projesini yürüten Putin, önümüzdeki altı yılda denizaltıların tümünü yenilemeyi hedefliyor. Denizaltıların tamamının 2027’ye kadar Rus donanmasına teslim edilmesi öngörülüyor.


Bunları da beğenebilirsin