Denizcinin anasayfası

Tersan, Harald Martin’i teslim etti

Tersan Tersanesi, Nordlaks için inşa ettiği ikinci LNG’li canlı balık gemisi teslim etti.

Adını Harald Martin’den alan LNG tahrikli Canlı Balıkçı gemisi serinin ikincisi ve Tersan Tersanesi’nin bugüne kadar inşa ettiği en büyük canlı balık gemilerinden biri. 84 metre uzunluğunda ve 19 metre genişliğindeki gemi, teknolojik olarak gelişmiş balık taşıma sistemlerinin yanı sıra tahrik sistemi ile de benzersiz bir gemi. Her biri 135 m3 iki adet LNG tankı ve bunlara bağlı dört ayrı yakıt şartlandırma sistemi ile yenilikçi tasarımı sayesinde benzersiz bir gemi olan Harald Martin , gaz motorlarının kullanılması ile geleneksel dizel motora kıyasla CO2 emisyonlarında yüzde 30 azalma sağlıyor. Sıvılaştırılmış doğal gaz kullanımı ile ise geminin NOx emisyonlarında yüzde 90 azalma sağlaması hedeflendi.

4300 m3 kargo ambar kapasitesine sahip olan gemide ayrıca balıkları deniz bakterilerinden kurtarmaya yarayan balık arıtma sistemi bulunuyor. Mürettebatı için geniş ve konforlu yaşam mahalli ile donatılan gemi, NSK Ship Design tarafından tasarlandı ve DNVGL gözetiminde inşa edildi. Bjørg Pauline adını taşıyan serinin LNG ile çalışan ilk canlı balık taşıma gemisi de 2021 yılı başlarında teslim edilmişti.

İki gemi, Bjorg Pauline ve Harald Martin, Nordlaks’ın çığır açan, devrim niteliğindeki; adını şirketin başkanı Josten Albert Refnes’ten alan somon balığı çiftliğine hizmet verecek. Gemiler balık çiftliği ile online bağlantı sistemi sayesinde koordine çalışacak. 395 metre uzunluğundaki gemi şeklindeki yüzer Balık çiftliği, 47 x 47 metrelik altı adet ünitede toplam 10.000 ton balık tutabilme kapasitesine sahip.

Delmar Safety


DM Group
Bunları da beğenebilirsin