Denizcinin anasayfası

Tersan’ın Oddrun With’i için Norveç’te tören düzenlendi

Tersan Tersanesi’nin inşa ettiği Oddrun With için Norveç'in Trondheim kentinde isimlendirme töreni düzenlendi.

Tersan Tersanesi tarafından  Norveç’li Egil Ulvan Rederi firmasına teslim edilen ve  Soğutuculu Kargo Gemisi Oddrun With için Norveç’in Trondheim kentinde “Oddrun With” isimlendirme töreni düzenlendi. Törende Tersan Tersanesi yetkilileri de yer aldılar.

Tersan Tersanesi soğutuculu kargo gemisi Oddrun With’i Norveçli Egil Ulvan Rederi firmasına geçtiğimiz aylarda teslim etti. 86 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde olan gemi; genel kargo, frigorifik ürünler ve konteyner kargolarının esnek ve kombine nakliyesi için inşa edildi. Gemide Norveç kıyılarındaki somon çiftliklerine balık yemi temini sağlayabilecek verimli bir boşaltma sistemi bulunuyor. Birçok farklı tipte kargo taşımacılığına uygun olarak inşa edilen gemi ayrıca bir yan kapak ve konveyör yükleyici ile donatıldı. Gemi farklı modlarda sadece LNG ile çalışabilirken, batarya ile hibrit modda da çalışabiliyor. Gemi bünyesinde bulunan aküler şaft jeneratörleri ve dizel jeneratörler ile şarj edilebiliyor.

-27 dereceye kadar soğutuyor

Oddrun With, boşaltma sırasında vinç hareketlerinden üretilen ters enerjinin depolanmasını ve bu dönüştürülen enerjinin gemideki akülere yönlendirilmesini sağlayan rejenerasyon teknolojisi ile donatıldı. Gemi limanda kaldığı sürede pillerini şarj edebiliyor. Ayrıca gemi, soğuk yük ambarlarını ister kendi soğutma sistemi ile ister alternatif olarak doğalgazın sıvıdan gaza dönüşmesi sırasında elde edilen soğuk geri kazanım sistemi ile -27 C’ye kadar soğutabiliyor. Oddrun With, dondurulmuş ürünlerin taşınması için bu tür yenilikçi teknolojilere sahip dünyadaki ilk gemi olarak dikkat çekiyor.

Tasarımı Norveçli Multimaritime tarafından yapılan gemi dondurulmuş ürün ve konteyner kargolarının kombine sevkiyatı için tasarlandı.


Bunları da beğenebilirsin