Denizcinin anasayfası

Total ile MSC Cruises arasında LNG tedarik anlaşması

Total, MSC Cruises'a yaklaşık 45.000 ton LNG yakıtı sağlamak için anlaşma imzaladı

Fransız enerji şirketi Total ve MSC Cruises, Marsilya limanında, LNG ile çalışan yeni yolcu gemileri için bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Total, MSC Cruises gemilerine yılda yaklaşık 45.000 ton LNG tedarik edecek.

MSC Cruises’ın yönetim kurulu başkanı Pierfrancesco Vago anlaşmadan çok memnun kaldıklarını belirtirken , “Bu anlaşma, LNG’nin şu anda çok önemli bir bileşeni olduğu çevresel ayak izimizi sürekli olarak azaltmaya yönelik devam eden yolculuğumuzda daha ileri bir adımı temsil ediyor. LNG ile çalışan üç yolcu gemimizden ilkini 2022’de sefere hazırlarken, bu önemli anlaşma sayesinde Marsilya, en yeni nesil ve çevre açısından en gelişmiş gemilerimizin yakıt ikmali için Akdeniz’deki merkezimiz olacak” açıklamasını yaptı.

Total’in Pazarlama ve Hizmetler Başkanı Alexis Vovk , şirketin küresel pazarın yüzde 10’undan fazlasına hizmet etme hedefine ulaşmak için LNG yakıt ikmaline yatırımlarını artırmaya devam edeceğini belirtti.

Delmar Safety

Vovk , “Bunu yaparak, 2050’ye kadar Net Sıfır’a ulaşma hedefimiz doğrultusunda, denizcilik sektörünün enerji geçişine ve müşterilerimizin karbon emisyonlarının azaltılmasına, toplumla birlikte eşlik etmeye devam edeceğiz” dedi.
Deniz yakıtı olarak kullanılan LNG, gemilerden kaynaklanan emisyonları keskin bir şekilde azaltarak, özellikle kıyı bölgeleri ve liman şehirlerindeki topluluklar için hava kalitesinde önemli bir iyileşme sağlıyor. Total, bu nedenle bu anlaşmanın yalnızca LNG yakıt ikmalinin yapılacağı şehri, Marsilya’yı değil, aynı zamanda kruvaziyer gemilerinin Akdeniz çevresinde ileride uğrayacakları tüm limanları da olumlu etkileyeceğini belirtti

Total, MSC Cruises’ın Akdeniz rotalarında seyreden LNG ile çalışan yolcu gemilerini, halihazırda yapım aşamasında olan ikinci LNG bunker gemisini kullanarak gemiden gemiye aktararak ikmal edecek. Bu gemi, LNG’yi tahrik yakıtı olarak kullanacak ve kaynama gazının tamamen yeniden sıvılaştırılmasını entegre edecek.

Total, 2022’ye kadar Rotterdam ve Marsilya’da 18.600 cbm’lik iki LNG yakıt ikmal gemisi işletecek ve Singapur’da üçüncü bir bunker gemisinin kullanımını paylaşacak.

Şubat 2021’de şirket, Singapur Limanı’nda 2022’den itibaren LNG tedarik etmek için Singapur Denizcilik ve Liman İdaresi’nden (MPA) bir lisans aldı .

 


Bunları da beğenebilirsin