Denizcinin anasayfası

Trabzon’da kurulacak deniz üssüne Rusya’dan yanıt geldi! 

Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, geçtiğimiz temmuz ayında Sürmene’ye giderek Çamburnu’da incelemelerde bulunmuş ve “Donanma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için en uygun yer Sürmene Yeniçam Tersanesi. Donanma Komutanlığı’na ait Karadeniz’deki tüm gemiler artık Sürmene’de demirleyecek.

Hemen yanı başında gemi inşaatı yapan kuruluşların olması da artı bir faktör” şeklinde konuşmuştu. Türkiye’nin Trabzon’da yeni deniz üssü kurma yönünde attığı adımı değerlendiren Rus Amiral Vladimir Masorin, yeni üsle ilgili alınan kararın Türkiye’nin iç meselesi olduğunu ve üssün Rusya için herhangi bir tehdit teşkil etmediğini söyledi.

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı (2005-2007) ve Karadeniz Filosu Komutanı (2002-2005) Amiral Vladimir Masorin, Sputnik’e verdiği röportajda Karadeniz’de inşaatına  başlanan yeni deniz üssünün öncelikle Türkiye’nin ulusal güvenliğinin sağlanmasına yönelik olduğunu belirtti.

Masorin, “Bu onların iç meselesi. Rusya için (yeni deniz üssü) herhangi bir tehdit teşkil etmiyor. Onlar da (Türkler) Amerikalıların Karadeniz’de kendi evlerindeymiş gibi davranmalarından endişe ediyor. Birincisi, orada her zaman gemilerin üslendiği bir nokta vardı. İkincisi, Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında ne söylenirse söylensin, Türkiye onun değişmemesi konusunda sonuna kadar ısrarlı. Amerikalılar çoktandır durumu değiştirmek istiyor, fakat yapamıyor. Türkiye, Montrö Sözleşmesi’nin sadece Rusya ile birlikte muhafaza edilebileceğinin farkında. Zamanında biz, Türkiye ile birlikte Amerikan gemilerinin Karadeniz’de eylemlerde bulunmasına sert bir şekilde karşı çıkmıştık ve (Türkiye’nin) şüpheli gördüğü tüm gemileri orada kontrol ediyorduk” diye konuştu.

Karadeniz’de uzun yıllardır planlanan bir proje hayata geçecek Yeni üste 400 asker ile 200 sivil memurun görev yapacak olmasının planlanan yeni askeri tesisin boyutlarını ortaya koyduğunu söyleyen Masorin, “Orada küçük bir birlik üslenebilir, en fazla bir gemi grubunun olacağı bir üslenme noktası olur” ifadelerini kullandı.

Rus amiral, ancak Trabzon’un uzak bir noktada olduğu dikkate alınarak üsteki askerlerin sayısının arttırılabileceğine dikkat çekti. Deniz Kuvvetleri Komutanı görevindeyken Türkiye ile işbirliğine ilişkin anılarını paylaşan Masorin, “Ben komutanken Türklerle dostane ilişkilerimiz vardı, ben tüm komutanları tanırdım, birbirimizi ziyaret ederdik, ailecek görüşürdük” ifadelerini kullandı

 


Bunları da beğenebilirsin