Denizcinin anasayfası

Tsunami Yeni Zelanda’daki marinayı vurdu

Tonga'daki volkanik patlamanın ardından meydana gelen tsunami dalgaları Yeni Zelenda’da bir marinada onlarca teknenin batmasına sebep oldu.

15 Ocak gecesi Tonga’daki volkanik patlamanın meydana getirdiği tsunami Yeni Zelenda’nın Northland bölgesindeki Tūtūkākā adlı Marina’daki teknelere hasar verdi. Marinada bulunan teknelerden 6 büyük 4 küçük tekne batarken su altında daha çok sayıda tekne bulunduğu gelen haberler arasında…

Northland bölgesel liman sorumlusu Jim Lyall, tsunami dalgalarının yat limanında da büyük hasara sebep olduğunu, birçok teknenin dubaların kıvrılarak çıkışları kapatması nedeniyle yat limanında mahsur kaldığını açıkladı.

Görgü tanıkları felaketin büyüklüğünü şöyle açıkladı: “Tekneler ters dönüyor, kırılıyor ve birbirine çarpıyor, iskeleler parçalanıyor ve yüzüyordu. Böyle büyük bir olayda kimsenin yaralanmaması veya ölmemesi büyük bir şans. En az altı büyük tekne ve dört küçük tekne battı. Dalgaların şiddeti ile tekneler kayalara savruldu ve çok sayıda iskele ve rıhtım yıkıldı.’’

Delmar Safety

Pasifik Okyanusu’nda yaklaşık 170 adadan oluşan Tonga’nın Hunga Ha’apai Adası’nda bulunan yanardağdaki patlamanın ardından Tonga ve Yeni Zelanda dahil birçok ülkede tsunami uyarısı yapılmıştı.


Bunları da beğenebilirsin