Denizcinin anasayfası

Turan Emeksiz Vapuru müze oluyor

Güzelyalı Yat Limanı’nda gemi otel olarak hizmet veren Turan Emeksiz yolcu vapuru müze yapılmak üzere İBB'ye devredildi.

Güzelyalı Yat Limanı’nda gemi otel olarak hizmet veren Turan Emeksiz yolcu vapuru, Mudanya Belediyesi’nin ekim ayı olağan meclis toplantısında alınan kararla; müze, hastane veya kütüphane olarak değerlendirilmek üzere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredildi.

Mudanya Belediyesi, Ekim ayı olağan meclis toplantısında Turan Emeksiz ismini taşıyan yolcu vapurunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devretme kararı aldı.

Yolcu vapuru, kültürel bir mirasın parçası olarak değerlendirilmek üzere bedelsiz olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.

Müze, hastane veya kütüphane olarak değerlendirilmesi planlanan yolcu vapuru, Güzelyalı Yat Limanı’ndan İstanbul’a taşınacak.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye Denizcilik İşletmelerine ait olan gemi, Şehir Hatları İşletmeleri bünyesinde kullanılıyordu. Özelleştirme yüksek kurulu kararıyla Güzelyalı Belediyesi’ne devrine karar verildi. Bütünşehir Yasası ile birlikte Güzelyalı beldesinin Mudanya’ya bağlanmasıyla geminin mülkiyeti bize geçti. Tarihi öneminin yanı sıra 28 Nisan 1960’ta Beyazıt Meydanı’nda öldürülen Turan Emeksiz’in adını taşıyan geminin bir kültür taşıyıcısı olarak yaşatılmasında öncü olmak bizim için büyük gurur. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş’a teşekkür ediyorum.”

İngiltere’nin Glasgow Limanı’nda 1961’de yaptırılan yolcu vapuruna, 1960 yılında İstanbul Üniversitesi’nde katıldığı protesto gösterilerinde bir polisin kurşununa hedef olan Turan Emeksiz’in ismi verilmişti. Şehir Hatları Vapuru olarak Kadıköy-Eminönü hattında hizmet verirken emekliye ayrılan yolcu vapuru, Mudanya Belediyesi tarafından satın alınmıştı. Turan Emeksiz yolcu vapuru, o günden bu yana Güzelyalı Yat Limanı’nda özel bir işletme tarafından 4 katlı bir yüzer otel olarak işletiliyordu.


Bunları da beğenebilirsin