Denizcinin anasayfası

TÜRDEF Neptün Deklarasyonunu imzaladı

Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF), Denizcilerin Sağlığı ve Mürettebat Değişimi Neptün Deklarasyonunu imzaladı ve Covid-19’un neden olduğu eşi görülmemiş mürettebat değişikliği krizini sona erdirmek için dünya çapındaki eylem çağrısına katıldı.

TÜRDEF deklarasyona imza atarak, istihdam sözleşmelerinin sona ermesine rağmen, gemilerde mahsur kalan binlerce denizcinin mürettebat değişikliği sorununun birçok ülkede hala çözülmemiş olduğunun altını çizerek, bu sorunun en kısa sürede çözülmesi gerektiği mesajını bir kez daha verdi.

Neptün Deklarasyonu ile küresel ticaretin yüzde 90’ını gerçekleştiren gemi insanlarının karşı karşıya kaldıkları krizinin çözümü konusunda ortak bir sorumluluk alınmaktadır.

Delmar Safety

Türkiye’den 9 kuruluşun katıldığı ve Dünya çapında 500’den fazla kuruluşun imza attığı Neptün Deklarasyonu içeriğinde aşağıdaki başlıklarda somut iyileştirmeler ve eylemler talep ediliyor;

– Gemiadamlarının kilit çalışan olarak tanınması ve COVİD 19 aşısında öncelik verilmesi

– Mevcut en iyi uygulamaya bağlı olarak yüksek sağlık standartları oluşturulması ve uygulanması

– Gemi insanı değişimlerini kolaylaştırmak için gemi işletmecileri ve kiracıları arasında işbirliğinin artırılması

– Gemi insanı değişimlerinin yoğun olarak gerçekleştiği ülkeler ile havayolu bağlantısının kesintisiz sağlanması

Sözler eyleme dönüşmeli

TÜRDEF’in Neptün Deklarasyonu’na imza atması hakkında değerlendirmede bulunan Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli, Küresel Denizcilik Forumu öncülüğündeki bir girişim olan Neptün Bildirgesi imzalayan 9 Türk kuruluşu ve 500’ün üzerinde uluslararası kuruluş olduğunu belirterek, “TÜRDEF, Neptün Deklarasyonunu imzalayan armatörlerin, kiracıların, yatırımcıların, STK’ların ve endüstri gruplarının taahhütlerini memnuniyetle karşılıyor. Artık sözlerin eyleme dönüştürülmesini bekliyoruz” dedi.


Bunları da beğenebilirsin