Denizcinin anasayfası

Türk denizciliğinden 2.3 Milyar Dolarlık dev anlaşma

Hindustan Shipyard ile TAIS üyesi Anadolu Shipyard arasında devam eden görüşmeler büyük bir anlaşmayla sonuçlandı.

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Çelik Çelikyaman / Denizcilik Dergisi
celik@DenizcilikDergisi.com

Hindistanlı Hindustan Shipyard ile TAIS Grup üyesi Anadolu Shipyard (ADIK) arasında bir süredir devam eden görüşmeler çok önemli bir anlaşma ile sonuçlandı.

Delmar Safety

Anadolu Shipyard, Hindustan Shipyard’ın inşaa edeceği 5 adet filo destek gemisinin tasarımı ve inşaasına destek verecek. Projenin toplam değeri ise 2.3 Milyar Dolar’ı geçiyor.

HSL CEO’su ve Genel Müdürü, Tümamiral Sarat Babu, bu anlaşmanın kendilerine en iyi gemiyi yapabilmek için pratik kazandıracağına ve modern teknolojiyi kullanmalarını sağlayacağına dikkat çekti.

HSL, daha önce Hyundai Ağır Sanayi ile yaptığı stratejik işbirliği ve ilk geminin Güney Kore’de inşaa edilmesi planını rafa kaldırmıştı.

Babu, “Son gelişmelerle beraber, TAIS ve HSL dört yıl içerisinde ilk gemiyi yapacaklar. Bu bizim için MSME sektörüne girişteki ilk adım olacak. Beş geminin tamamı Visakhapatnam’da inşaa edilecek” dedi.

Babu, resmi sözleşmelerin de önümüzdeki günlerde imzalanacağını sözlerine ekledi.

TAIS nedir?

Türkiye’nin, özellikle savunma projelerinde, öne çıkan tersanelerinden Anadolu Shipyard, İstanbul Shipyard, Sedef Shipbulding, Sefine Shipyard ve Selah Shipbulding bir araya gelerek TAIS ortak girişimini kurmuştu.

Sermayenin yanısıra teknik birikim ve ilişki ağını da tek çatı altında buluşturan TAIS, beş tersaneden oluşmasına rağmen tek bir tersane gibi hareket ediyor.

Tek bir tersanenin kaldıramayacağı proje gündeme geldiği zaman devreye TAIS üyesi diğer tersaneler devreye giriyor ve elini taşın altına koyuyor.


Bunları da beğenebilirsin