Denizcinin anasayfası

Türk gemisi İtalya’da karaya oturdu

İtalya’nın güneyindeki Puglia bölgesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle “Efe Murat” adlı Türk ticari yük gemisinin, içindeki 15 Türk mürettebatla Bari kenti sahillerinde karaya oturduğu bildirildi.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, 22 Şubat’ta Ortona’dan (İtalya’nın ortasındaki Abruzzo bölgesinde) İzmir Aliağa’dan yola çıkan ve boş olduğu belirtilen gemi, şiddetli rüzgar ve olumsuz deniz koşullarından dolayı sürüklenerek karaya oturdu.

İtalyan Sahil Güvenlik ekipleri geminin şu anda zarar görmediğini ve iki römorkör ile kurtarma çalışmaları yürütüldüğünü açıkladı.

Şiddetli rüzgar ve büyük dalgalardan dolayı kurtarma çalışmalarının çok zor yürütüldüğü ancak geminin boş olmasından dolayı herhangi bir çevre riski taşımadığı ifade edildi.

KOSDER’den açıklama

KOSDER Genel Sekreteri Hakan Çendik de yazılı bir açıklama yaparak gemiyle ilgili bilgileri ve son durumu paylaştı :

*Dernek üyemiz Efemay Denizcilik işletmesindeki MV Efe Murat isimli Türk Bayraklı gemi sabah saatlerinde İtalya’nın Bari Limanı demir bölgesinde demirledikten sonra kötü hava şartlarından dolayı demir tarayarak karaya oturmuştur.

Gemideki 15 personelimizin sağlık durumları iyi durumdadır, gemi karinasında hasar oluşmuştur. Gemiyi kurtarmaya gelen römorkör de karaya oturmuştur. Italyan SAR Otoriteleri personeli helikopter ile gemiden tahliye etmeyi planlıyorlar.

Efemay Denizcilik firmasına ve MV EFE Murat gemisi personeline geçmiş olsun dileklerimizi sunarız”

İtalyan televizyonu, karaya oturan gemimizi görüntüledi


Bunları da beğenebilirsin