Denizcinin anasayfası

Türk kaptan canını ve gemisini zor kurtardı

Türk bayraklı geminin kaptanı Yusuf Sevgi, savaşın ilk günlerinde 64 yolcu ve 30 kişilik mürettebat ile geri dönmek zorunda kaldı.

Ukrayna’ya Ro-Ro seferi düzenleyen Türk bandıralı geminin kaptanı Yusuf Sevgi, savaşın ilk günlerinde Chornomorsk Limanı’na kısa mesafe kala 64 yolcu ve 30 kişilik mürettebatıyla dönmek zorunda kaldı. Sevgi, ‘’Gemiler bombalanıyordu, panik içindeydik. Kargo gemilerine bile bomba atılıyordu. Türkiye’ye varana kadar çok korktuk dedi.

Zonguldak’tan demir alınıp, Ukrayna’nın Chornomorsk Limanı’na doğru 64 yolcu ve 30 kişilik mürettebat ile yola çıkılan, TIR ve narenciye yüklü 8 bin 919 grostonluk Türk bandıralı Ro-Ro gemisiyle varışa 2 saatlik mesafe kala Rus savaş gemisinden yapılan geri dönün ikazları sonrası geri dönülmek zorunda kalındı.

Odessa açıklarında Türk sahipli ‘Yasa Jupiter’ adlı kuru yük gemisine bomba isabet ettiği anlara da tanık olan geminin 3’üncü kaptanı Trabzonlu Yusuf Sevgi, savaşın ortasında rotalarını değiştirmek zorunda kaldıkları korku dolu anları anlattı.

Delmar Safety

Kargo gemileri bile bombalanıyordu

Yola çıktıklarında savaşın henüz başlamadığını söyleyen Yusuf Sevgi, şunları söyledi:

Her zamanki gibi TIR’ları Zonguldak’tan yükledik ve Ukrayna’nın Chornomorsk Limanı’na doğru yola çıktık. Yola çıktığımızda Rusya ve Ukrayna arasında gerilim vardı ama savaş henüz başlamamıştı. Gemide telefon çekmiyor ama televizyon çekiyordu. Ukrayna’da olan olayları televizyonda haber kanallarından takip ediyorduk.

Limana yaklaşmamıza 2 saatlik mesafe kala Rus savaş gemisi, Ukrayna kara sularında bize ‘geri dönün’ uyarılarında bulundu. Sadece bize değil o tarafa giden bütün gemilere aynı uyarıyı yaptılar, rotamızı değiştirdik.

Genel telsizden ‘Yasa Jupiter’ adli geminin kaptanı Rus savaş gemisine sürekli sesleniyordu ama cevap gelmiyordu. Aradan 1 saat geçmedi, yemeğe indiğim zaman ‘Yasa Jupiter’ adlı geminin bombalandığını duydum. Zaten şirketimiz bize uydudan “Acil geri dönün” diye mesaj attı. Herkes panik içindeydi.

Bulunduğumuz kara sularında bir savaş vardı ve savaş gemisi bize, geri dönün, diyordu. Gemiler bombalanıyordu. Kargo gemilerine bile bomba atılıyordu. Türkiye’ye varana kadar çok korktuk. Allaha şükürler olsun ki sağ salim ülkemize varabildik.


Bunları da beğenebilirsin