Denizcinin anasayfası

Türk Loydu, IMO’dan GBS onayı aldı

Türk Loydu, Londra’da devam eden Uluslararası Denizcilik Örgütü Deniz Emniyeti Komitesi 100. Dönem Toplantıları (MSC 100) sırasında Türkiye adına önemli bir başarıya imza attı.

Türk Loydu, MSC 100 tarafından GBS (Goal Based Standards) bağlamında onaylandı. Yapılan oylamada ülkelerin çoğunluğu Türkiye’nin GBS onayı almasından yana oy kullandı.

Bu sonuçla Türkiye, Uluslararası Denizcilik Örgütü‘nden (IMO) GBS onayı alan IACS üyesi olmayan tek ülke oldu.

IMO’nun GBS Onayı prosedürünü zorlaştırmasından ötürü bundan sonra bir başka ülkenin GBS onayı alması zor görünüyor.

Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, bu başarıyı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin IMO temsilciliği nezdinde yapılan yoğun çalışma ve kulis faaliyetlerine borçlu olduklarını açıkladı. Melikoğlu, katkıda bulunan tüm kurumlara ayrı ayrı teşekkür etti.

“Bakanlığımız ile Türk Loydu birlikte çalıştı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı adına MSC 100 görüşmelerine katılan Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdürü Salim Özpak, “Bakanlığımızın destek mektubu ve Türk Loydu temsilcileriyle yapılan ortak çalışmalar sonucunda, MSC 100. oturumunda Türk Loydu, IACS üyesi olmayan ve 150 m üzeri tanker ve dökme kuru yük gemilerinin inşaasına yönelik kuralları IMO tarafından onaylanan ilk klas kuruluşu oldu Bu başarı, İdare’nin itibarı ve etkinliği ile müşterek çalışmanın önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır..” dedi. Özpak, tüm katkıda bulunanlara ve emek verenlere teşekkür etti.

“Türk Loydu’nu dünyaya tanıtmış olduk”

Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu; “Bu mükemmel bir ekip çalışmasıydı. Bakanlık yetkililerine, Dış İşlerine ve tüm Türk Delegasyonuna ve Türk Loydu ekibine ayrıca teşekkür ederim. Türklerin IMO’da ki gücünü belgelemiş ve Türk Loydunu dünyaya tanıtmış olduk” dedi.

Melikoğlu, ayrıca, “Bu ne anlama geliyor? GBS onayını alan klas kuruluşları 150 m üzerindeki yeni inşa akaryakit, kimyasal tanker, dökme yuk gemilerinin yeni inşa klasını verme hakkına sahip oluyorlar. Türk Loydu da artık bu listeye girdi. Yani IMO tarafından onaylandık. Artık 12+1 ifadesi kullanılıyor IMO’da. 12 IACS üyesi ve Türk Loydu” şeklinde görüş belirtti.


Bunları da beğenebilirsin