Denizcinin anasayfası

Türk Loydu rüzgar türbini akreditesini yeniledi

Türk Loydu, rüzgar türbini belgelendirme faaliyetlerindeki akreditesini yenilediğini duyurdu.

Türk Loydu’ndan yapılan açıklamada rüzgar türbinlerinin önümüzdeki yıllarda öneminin artacağı belirtilerek, sektörle ilgili önemli bilgiler paylaşıldı.

İklim değişikliği ile mücadele planları çerçevesinde ülkeler, yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisinden elde edilen elektrik üretim gücünü her yıl artırma hedefinde.

Rüzgar türbinleri, rüzgar enerji santrallerinin ana yapı elemanı olup hareket halindeki havanın kinetik enerjisini öncelikle mekanik enerjiye ve sonrasında elektrik enerjisine dönüştüren makinelerdir.

Delmar Safety

Rüzgar türbinleri, elektrik enerjisi üretimine ancak belirli bir rüzgar hızında başlar.

Ülkemizde, yer seviyesinden 50 metre yükseklikte ve 7,5 m/s üzeri rüzgar hızlarına sahip alanlarda kilometrekare başına 5 MW gücünde rüzgar santrali kurulabileceği kabul edilmiştir.

Kurulabilecek rüzgar elektrik santrallerinin toplam kapasitesinin 47.849 MW olduğu belirlenmiş olup, bu potansiyel değer 37.836 MW karasal ve 10.013 deniz üstü olarak ayrılıyor.

Ülkemiz 2021 yılında, önceki yıla göre %19,31 oranındaki yeni rüzgar enerjisi santrali kurulumuyla kümülatif kurulu gücünü 11.101,82 MWm’ye çıkarmış, rüzgar enerjisinin toplam elektrik üretimindeki payını %12’nin üzerine taşıdı.

Yurtiçinde işletmede bulunan 273 adet rüzgar enerji santralinde, 3.983 adet kurulu rüzgar türbini bulunmakta olup, 20 adet rüzgar enerji santralinin inşası devam etmekte.

Türk Loydu rüzgar türbini komponentleri, prototip, tip ve proje belgelendirme faaliyetlerini yürütmekte olup kara ve açık deniz rüzgar türbinlerinin dizaynı, onaylanması ve belgelendirmesi esasları hakkında kendi kural kitabına da sahip.

Türk Loydu Uygunluk Degerlendirme Hizmetleri A.Ş.nin “Rüzgar Türbini Komponent, Prototip, Tip ve Proje” belgelendirme faaliyetleri, 13.05.2022 tarihinde yayınlanan kapsam değişikliği ile duyurulmuş olan “TÜRKAK TS EN ISO/IEC 17065:2012 Ürün Belgelendirmesi Akreditasyonu” kapsamına dahil edildi.

Bu alanda gerçekleştirilen belgelendirme faaliyetleri kapsamındaki standartlar şu şekildedir:

✓ TS EN 61400-22 Rüzgar Türbinleri Bölüm 22: Uygunluk Deneyi ve Belgelendirme
✓ Türk Loydu – Rüzgar Türbinlerini Sertifikalandırma Esasları Cilt F, Kısım 200
✓ Türk Loydu – Açık Deniz Rüzgar Türbinlerinin Sertifikalandırma Esasları, Cilt F, Kısım 201
✓ Türk Loydu – Rüzgar Türbinlerinin Durum İzleme Sistemlerini Sertifikalandırma Esasları, Cilt F, Kısım 202


Bunları da beğenebilirsin