Denizcinin anasayfası

Türkiye ile Rusya arasında yeni feribot seferleri

Rusya’nın bu ay içerisinde Novorossiysk limanı ile Türkiye arasında arabalı feribot seferlerine başlayacağı ileri sürüldü.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin genişlemesi ve karayolu ticaretinde yaşanan zorluklar nedeniyle iki ülke arasında Karadeniz üzerinden feribot seferlerinin başlamasını hızlandırdı.

Rus basınında yer alan haberlere göre Rusya’nın bu ay içerisinde Novorossiysk limanı ile Türkiye arasında arabalı feribot seferlerine başlayacağı bildirildi. Ay sonuna kadar sefer sıklığının haftada ikiye çıkarılması da planlanıyor. Rusya’nın ithalatının önemli bir bölümünün Türkiye güzergahına kayması, alternatif lojistik güzergahlarının oluşturulmasını zorunlu kılıyor.
Uzmanlar, tahıl koridorunun güvenli işlemesi ve iki ülkenin edindiği tecrübe ile bu güzergahın artık açılmasının önünde bir engel olmadığı şeklinde görüş belirttiler.

Ancak lojistik sektörü temsilcileri Türkiye ile Rusya arasında feribot taşımacılığı konusunda büyük bir potansiyelin olduğunu söylerken şu anda Rusya’nın elindeki bütün arabalı feribotların Kırım yarımadasıyla Rusya arasında çalıştığını hatırlatıyor ve Rusya’nın Karadeniz’de bu tür feribotlarının olmadığına dikkat çekiyorlar.

Bu durumda Türkiye’den özel şirketlerin bu alana kaydırılarak yeni güzergahta çalışmaları için teşvik edilmesi bekleniyor.
Rusya ekim sonunda Novorossiysk limanında Türkiye’den gelen feribotlara hizmet verecek yeni bir yükleme platformu açılacağını duyurmuştu.


Bunları da beğenebilirsin