Denizcinin anasayfası

Türkiye’nin ilk muharip SİDA’sı

Ares Shipyard ve Meteksan Savunma tarafından düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye’nin ilk insansız milli muharip deniz aracı projesinin prototipinin tamamlandığı, ilk geminin ise Aralık 2020’da suya indirileceği bildirildi.

Toplantıda ULAQ serisinin ilk gemisi olarak üretilecek SİDA’nın tamamen öz sermaye ile inşa edildiği belirtilirken, kadim Türk kültüründe zekalarının yanısıra savaşma, keşif ve istihbarat yetenekleri ile de bilinen ulakların bu özelliklerinin gemiye aktarıldığı açıklandı.

Adalar Denizi başta olmak üzere Mavi Vatan’ın her karışında görev yapacak olan İlk ULAQ’ın boyunun 11 metre, hızı 35 knot (65 km), menzili ise 215 mil ( 400 km) olacağı ifade edildi. ULAQ serisinin devamında ise mayın ve denizaltı avlama görevine yönelik araçlar inşa edilecek.

Delmar Safety

Füze, karıştırma gibi farklı sistemlerin yanısıra istihbarat sistemleri, yaşam destek ekipmanları ile de donatılabilecek ULAQ savaş gemileri tarafından da denize salınabilecek.

Milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretilen SİDA; Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden veya uçak gemisi, fırkateyn gibi yüzer platformlardan kullanılabilecek.

Kendisi ile eş veya farklı yapıya sahip diğer SİDA’larla operasyon yapma, İHA, SİHA, TİHA’lar ve insanlı hava araçları ile müşterek harekat kabiliyetlerine sahip olabilecek. İnsansız deniz aracı olmanın haricinde, yapay zeka ve otonom davranış özellikleri ile üstün yeteneklerle donatılacak.

Karada bir mobil istasyondan veya karargahtan yönetilebilecek olan ULAQ,  Roketsan tarafından üretilen 4 cirit ve iki adet UMTAS füze taşıyabilecek. Aralık 2020’de ilk kez suya indirilecek olan ULAQ’ın milli füze sistemleri üreticisi Roketsan tarafından sağlanan 4 adet Cirit ve 2 adet L-UMTAS füze sistemlerinin atış testleri 2021 yılı ilk çeyreğinde yapılacak.

“Duyduğumuz gurur ve mutluluk tarifsizdir”

ARES Tersanesi ve Mateksan Savunma tarafından yapılan açıklamada SİDA’lardan sonra istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım/tahliye amaçlı insansız deniz araçlarının da üretime hazır olacağı belirtilirken, ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç şu şekilde konuştu:

“Birkaç yıl önce kurduğumuz bu hayali gerçekleştirmek üzere yaptığımız emek yoğun çalışmalar ve yatırımlar neticesinde, İnsansız Deniz Araçları (İDA) alanında; ilk insansız milli muharip deniz aracı çözümünü hayata geçirmekten duyduğumuz gurur ve mutluluk tarifsizdir. Bu başarı ve gurura, her zaman olduğu gibi milli menfaatlerimizi ön planda tutarak tamamıyla öz sermaye yatırımlarımızla ulaştık. Üretimi Aralık ayında tamamlanacak olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) Projesini, “ULAQ” serisinin ilk platformu olarak yüce Türk milletinin bilgilerine sunuyoruz. Kadim Türk kültürümüzde Orta Asya’dan itibaren devleti her alanda temsil eden ve sahip olduğu tüm özelliklerle kendilerine hayran bırakan devlet görevlisi elçilere verilen isimdir ULAQ. ULAQ’lar zeka ve tecrübelerinin yanında savaşçılıkları ile de ön plana çıkmışlardır. Geliştirdiğimiz İnsansız Deniz Araçları da bu anlamda ismi ile müsemmadır.” 

“TSK’nın ihtiyaçlarını dikkate aldık”

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan ise şunları kaydetti: “3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin mavi vatan savunmasının, deniz kıta sahanlığımızın ve münhasır ekonomik bölge korunmasının ne kadar elzem olduğunu son yıllarda ortaya çıkan gelişmeler ile bir kez daha anlıyoruz. Meteksan Savunma olarak uzun yıllardır haberleşme ve sensör sistemleri alanında elde ettiğimiz teknolojik bilgi birikimini insansız deniz araçları için değerlendirmekten, ARES Tersanesi ile birlikte bugün sizlere Türkiye’nin İlk Muharip İnsansız Deniz Aracı’nı sunmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu platformun üzerinde yer alacak kritik elektronik sistemleri tasarlarken maksimum yerli katkı oranını gözettiğimizi ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin harekat ihtiyaçlarını bütünüyle dikkate aldığımızı belirtmek isterim. ULAQ; ülkemize, mavi vatana, silahlı kuvvetlerimize hayırlı olsun.” 


Bunları da beğenebilirsin