Denizcinin anasayfası

TÜRKKAPDER seçimi mahkemeye taşınıyor

Kapt. Koray Karagöz, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği seçimli genel kurulunda usülsüzlük olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurdu.

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği’nin (TÜRKKAPDER) geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 37. genel kurulu mahkemeye taşınıyor.

Başkanlığa aday olan Kapt. Koray Karagöz, genel kurulda seçilmemiş kişilerin Dernekler Bilgi Sistemi’ne (DERBİS)  seçilmiş gibi bildirildiği gerekçesiyle İstanbul Anadolu 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Kapt. Karagöz tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı

Delmar Safety

Denizcilik Kamuoyumuzun Dikkatine,

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneğimiz’in yönetim kurulu ve denetleme kurulu asli ve yedek üyelerinin seçimine dair başlattığımız hukuki girişime ilişkin hakkımızda yayılan yanıltıcı ve asılsız bilgiler üzerine kamuoyumuzu aydınlatmak amacıyla bu bilgilendirmeyi yapma ihtiyacı doğmuştur.

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneğimiz’in 37. genel kurul toplantısı Uzak Yol Gemi Kaptanı meslektaşlarımızın katılımı 31.07.2021 tarihinde yapılmış ve blok liste halinde yönetim kurulu ve denetleme kurulu asli ve yedek üyelerinin seçimi oylanmıştır. Ancak İstanbul Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nden (eski adı Dernekler masası) resmi olarak öğrendiğimiz üzere, dernek yönetim kurulu ve denetleme kurulu üyelerinin kaydedildiği Dernekler Bilgi Sistemi’ne (DERBİS) genel kurulda seçilmemiş kişiler, seçilmiş gibi bildirilmiştir. Müdürlük tarafından verilen cevabi yazıyı ayrıca açıklamamda bilginize sunarım.

İrademiz yansıtılmadı

Dernek genel kurulumuzun iradesini yansıtmayan hukuka aykırı bu işleme karşı yönetim kurulu ve denetleme kurulu asil ve yedek üyeliklerine yapılan üye seçimine ilişkin kararların iptal edilmesi amacıyla İstanbul Anadolu 8. Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde başvuruda bulunduk. Hiçbir beklenti içerisinde olmadan, Seçilmiş veya bildirilmiş kişilerden bağımsız olarak amacımız derneğimiz içerisinde husumet yaratmak değil, hukuka aykırı bu durumun yargı denetiminden geçmesinin sağlanmasından ibarettir. En doğru kararı vereceği konusunda Türk adaletine inancım tamdır. Yasal hak arayışımız ile ilgili buradaki açıklamalarımız dışındaki yayılan yanıltıcı bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır.

Yapılan bu uygunsuzluğun asırlardır devam eden denizcilik örf, adet ,geleneklerimize ve etik değerlere karşı doğruluğun ve hakkaniyetinin takdiri de denizcilik kamuoyumuzundur.


Bunları da beğenebilirsin