Denizcinin anasayfası

Uçak gemisi NAe São Paulo Aliağa’ya söküme geliyor

Brezilya'ya ait Clemenceau sınıfına ait uçak gemisi 'NAe São Paulo' söküm için Aliağa'ya getirilecek.

Brezilya Donanması’nda 21 yıldır hizmet veren ve donanmanın en önemli deniz gücünü oluşturan Clemenceau sınıfına ait uçak gemisi ‘NAe São Paulo’ söküm için Aliağa’ya getirilecek.

Donanmaya ait geminin gövdesi geçtiğimiz günlerde açık artırmaya çıkarıldı. Gemi, Türk gemi söküm tersanesi SÖK Denizcilik ve Tic. A.Ş.’yi temsilen açık artırmaya katılan Rio de Janeiro şirketi Cormack Marítima tarafından satın alındı.
Cormack Maritima Müdürü Jorge Cormack, hizmet dışı bırakılan geminin Mayıs- Haziran ayları arasında Türkiye’de sökülmek üzere gönderileceğini söyledi.

São Paulo, ilk olarak 1963’te Fransız Donanması tarafından ‘Foch’ adıyla görevlendirilmişti. 2000 yılında Brezilya Donanması’nda hizmete başlayan gemi, burada Brezilya Donanması’nın yeni amiral gemisi oldu.

Delmar Safety

São Paulo’nun nerede ve nasıl sökülebileceğine dair son söz Fransa’dan geldi. Çünkü iki ülke arasında imzalanan anlaşmadaki bir maddede, geminin ‘AB onaylı geri dönüşüm tesislerinde, güvenli ve çevreye uygun bir şekilde sökülebilir’ maddesi yer alıyordu. Brezilya Donanması ise, uçak gemisi São Paulo’nun satışı hakkında bir açıklama yapmadı.

Kaynak: denizticaretgazetesi /airway.com.br


Bunları da beğenebilirsin