Denizcinin anasayfası

Uçak gemisinde yine yangın çıktı

Hindistan'a ait uçak gemisi INS Vikramaditya'da yine yangın çıktı. Gemide daha önce çıkan yangınlarda 2 mürettebat hayatını kaybetmişti.

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Hindistan’ın uçak gemisi INS Vikramaditya’da yangın çıktı. Donanma Komutanlığı açıklamasına göre yangın mürettebat tarafından kısa sürede söndürüldü. Olayda ölen ve yaralanan olmadı.

Hindistan Donanmasından bir yetkili yangını doğrulayarak, yangının mürettebatın konaklama kısmında çıktığı, yangına kısa sürede müdahale edilerek söndürüldüğü ve gemide büyük bir hsar oluşmadığını açıkladı.
Yetkili olayla ilgili bir soruşturma emrinin verildiğini ve uçak gemisinin Karnataka’nın Karwar limanında olduğunu da sözlerine ekledi.

Delmar Safety

Uçak gemisi, 2013 yılında Hindistan tarafından Rusya’dan satın alınan ve adı efsanevi imparator Vikramaditya’nın onuruna değiştirilmiş Kiev sınıfı bir uçak gemisi.

Başlangıçta Bakü adıyla inşa edilen ve 1987’de görevlendirilen gemi, 1996’da görevden alınmadan önce Sovyet (Sovyetler Birliği’nin dağılmasına kadar) ve Rus Deniz Kuvvetleri’nde görev yaptı. Yüzen bir havaalanı olan INS Vikramaditya, toplam 284 metre uzunluğa ve maksimum 60 metre genişliğe sahip.

Bu aradaçıkan yangın INS Vikramaditya gemisindeki ilk yangın değil. Uçak gemisinde 2019 yılında da bir yangın meydana gelmişti. Hindistan’ın en şansı gemilerinden biri olan uçak gemisi INS Vikramaditya’da 2016’da meydana gelen bir başka yangında ise 2 mürettebat hayatını kaybetmişti. Ayrıca gemide Rusya’da inşası ve revizyonu sırasında çok sayıda kaza ve yangın meydana gelmişti.


Bunları da beğenebilirsin