Denizcinin anasayfası

“Uğur Mumcu” ilk seferinde

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İZDENİZ’in filosuna dahil edilmek üzere Çeliktrans Denizcilik Şirketi tarafın yapılan Uğur Mumcu Arabalı Vapuru’nun inşası İstanbul Tuzla Tersanesi’nde tamamlandı. Denize inme töreni Tuzla Tersanesi’nde düzenlendi. 

Törene İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Dr. Sekreteri Buğra Gökçe, Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, İZDENİZ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ufuk Tutan, İZDENİZ Genel Müdürü İlyas Murtezaoğlu, Çeliktrans Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ötkür ve işçiler katıldı.

İsmi halk oylamasıyla konuldu

Vapura ismi, Büyükşehir’in düzenlediği halk oylamasıyla konulmuştu. Feribot gerekli kontrol ve testlerin yapılıp sertifikasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından, ilk seferini gerçekleştirdi. Filoda halen 15 katamaran, dört araba vapuru ve bir de Bergama vapuru bulunuyor. Ayrıca hizmet alımı yoluyla kiralanan beş adet yolcu gemisi de hizmet veriyor. Uğur Mumcu’nun dahil olmasıyla araba vapuru sayısı beşe çıktı.

İlk yolcuları Soyer karşıladı

Başkan Soyer feribotun ilk arabalı yolcusu Dr. Önder Bayata ile ilk yaya yolcusu Berrin Kotan’a günün anısına çiçek ve plaket takdim etti. İlk arabalı yolcu Bayata, arabalı vapurun ilk yolcusu olmanın mutluğunu yaşadığını belirterek, “Özellikle feribotun isminin Uğur Mumcu olması da beni ayrıca duygulandırdı. Başkanımız Tunç Soyer’in yayaya önem veren, bisiklet ulaşımını teşvik eden yatırımlarını çok beğeniyorum’ diye konuştu. İstanbul’da yaşayan arabalı vapurun ilk yaya yolcusu Berrin Kotan ise bu sürpriz karşısında çok şaşırdığını belirterek, İzmirliler’e yeni feribotun hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Uğur Mumcu köşesine karanfil bırakıldı

Uğur Mumcu Araba Vapuru kurdele kesilerek hizmete alındı. Uğur Mumcu köşesini ziyaret eden davetliler ve yolcular, Mumcu anısına kırmızı karanfil bıraktı. Kaptan köşküne çıkan Başkan Soyer ile Güldal Mumcu gemi seyir defterini imzaladı ve korna çalarak feribotun ilk seferini başlattı. Körfez vapurları da Uğur Mumcu feribotunun Körfez’deki yolculuğuna korna çalarak eşlik etti.  Geminin kaptanı Kamile Koç’a hayırlı yolculuklar dileyen Başkan Soyer ile Mumcu, yolculara seferin sonuna gelindiğini bildirmek amacıyla kampana çaldı.

”İzmirli olmaktan gurur duyuyorum”

Uğur Mumcu arabalı feribotu ile Uğur Mumcu’nun isminin Körfez’de de yaşayacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Pandemi ve kriz dönemleri özgür, bağımsız gazeteciliğin önemini bir kez daha ortaya çıkardı. Ekmek gibi su gibi hepimizin haber almaya ihtiyacı var. Uğur Mumcu özgür ve bağımsız gazeteciliği, aydın kişiliği ile Türkiye’ye ilham vermiştir. Feribotumuza ismini veren İzmirlilere de şükranlarımı sunuyorum. İzmirli olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

”Körfezi daha fazla kullanmalıyız”

İzmir Körfezi’nin kent için en büyük zenginliklerden biri olduğunu vurgulayan Başkan Soyer, “İZDENİZ  halen 15 katamaran, 5 araba vapuru, beş yolcu gemisi ve sosyal etkinliklere tahsis edilen Bergama Vapuru ile hizmet veriyor. Hem zamandan kazanmak hem de çok daha keyifli yolculuk için toplu ulaşımda körfezi daha fazla kullanmamız gerekiyor. Pandemi dönemindeki yolcu düşüşüne rağmen gemi sefer sıklıklarını artırmamızın altında bu neden yatıyor. Bu zorlu süreci atlattığımızda deniz ulaşım olanaklarını ve keyfini artırmaya yönelik yeni uygulamalarımız da olacak. Gemi sayısı, iskele sayısı artacak. Körfez çok daha hareketli ve canlı olacak” diye konuştu.

Güldal Mumcu’dan İzmirlilere teşekkür

Bugün Uğur Mumcu adını taşıyan feribotun ilk seferine katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Güldal Mumcu ise, “Çok heyecanlıyım, buruk bir mutluluk duyuyorum. İzmir halkına ve Başkanımıza teşekkür ediyorum.  Ne mutlu ki denizlerin üstünde sonsuzluğun altında Uğur Mumcu adı İzmir halkıyla buluştu” şeklinde konuştu. 

322 yolcu, 51 araç kapasiteli

“Uğur Mumcu”, İZDENİZ filosuna dahil edilen beşinci araba vapuru oldu. 98 metre boyunda ve 15,21 metre eninde. 51 araç, 12 bisiklet ve 10 motosiklet taşıyabiliyor. Kapalı yolcu salonunda 194, açık yolcu salonunda 128 olmak üzere toplam 322 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Sancak ve iskele taraflarında araç güvertesi ile yolcu güvertesi arasında erişimi sağlayan iki adet engelli asansörü, kapalı yolcu salonunda körfez manzarası sunan geniş camlar, TV yayınları, kablosuz internet ve telefon-bilgisayar şarjı için prizler, güvertede birbirinden bağımsız iki adet evcil hayvan kafesi de bulunuyor. Gemide yine bebek bakım odası, iki erkek, iki kadın ve bir engelli tuvaleti, görme engelli yolcular için kabartmalı uyarı ve yönlendirme işaretleri, engelli yolcuların araçlarına özel park yerleri, kapalı yolcu salonunda tekerlekli sandalye park yerleri ve 2-5 yaş arası çocuklar için oyun alanı da mevcut.

 

Kütüphanesi de var

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan kütüphanede 21 günlük periyodlarla yolcular iki ödünç kitap alabilecek. Okuyucular, vapurdan aldıkları kitapları vapura ya da iskelede bulunan kitap sandığına 21 gün sonra bırakabilecek.


Bunları da beğenebilirsin