Denizcinin anasayfası

Ukrayna, mayınlardan Rusya’yı sorumlu tutuyor

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, mayınlardan Rusya'yı sorumlu tutarken, bunların deniz kuvvetlerine kayıtlı olmadığını vurguladı.

Karadeniz açıklarında tespit edilen 2 serseri mayın, Türkiye’yi bir hayli tedirgin etti. SAS timleri tarafından etkisiz hale getirilen mayınlarla ilgili açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin yanı sıra Romanya’da da görülen mayınlardan Rusya’yı sorumlu tutarken, bunların deniz kuvvetlerine kayıtlı olmadığını vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 26-28 Mart’ta Türkiye ve Romanya’da görülen deniz mayınlarının 2022 yılı başı itibarıyla Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne kayıtlı olmadığının tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Rus askeri kuvvetlerinin, 2014 yılında Ukrayna’nın Sivastopol kentini geçici işgali sırasında ele geçirdiği deniz mayınlarını kullanarak, uluslararası ortaklar nezdinde Ukrayna’yı kasten kışkırtmaya ve itibarsızlaştırmaya çalıştığı ifade edildi.

Delmar Safety

“Mayınlar eylem silahlarına dönüştürdü”

Açıklamada, Rusya’nın tüm Karadeniz’de, Azak’ın yanı sıra Kerç ve Karadeniz boğazlarında kasıtlı olarak deniz mayınlarını, her şeyden önce sivil nakliye ve denizdeki insan yaşamını tehdit eden fiili ayrım gözetmeyen eylem silahlarına dönüştürdüğü belirtildi.

Sorumluluk kimin?

Ukrayna’ya karşı geniş çaplı savaş başlatan Rusya Deniz Kuvvetlerinin, sivil gemileri ele geçirip imha etmenin ve Ukrayna’yı denizden bombalamanın yanı sıra, deniz mayınlarını yeni bir “korsanlık yöntemi” olarak kullandığı ifade edilen açıklamada, sürüklenen mayınların kullanımı ve bunların öngörülemeyen sonuçlarının sorumluluğunun yalnızca Rusya Federasyonu ve donanmasına ait olduğu vurgulandı.


Bunları da beğenebilirsin