Denizcinin anasayfası

Ukrayna’nın Berdyansk limanı Rusların kontrolüne geçti

Ukrayna’nın  Berdyansk limanı ile birlikte 2 gemi ve bir römorkör Rusların eline geçti.

Ukrayna – Rusya savaşında 5’inci güne girilirken bölgeden çatışma ve bombardıman haberleri gelmeye devam ediyor. Ukrayna’nın  Berdyansk limanının Rus güçlerinin eline geçtiği belirtildi.

Ukrayna hükümeti, Berdyansk limanının Rus güçlerinin eline geçtiğini doğrularken, Mariupol limanının da  kuşatma altında olduğu belirtildi.

Berdyansk, yaklaşık 100.000 kişilik küçük bir liman kenti ve kömür, tahıl, ayçiçeği tohumu yağı, demir ve diğer emtia ihracatı için bir merkezi olarak biliniyor. Berdyansk limanı Azak Denizi’nde bulunuyor.

Delmar Safety

Rusya iki gemi ve bir römorkörü ele geçirdi

Öte yandan Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı’na göre, iki Ukrayna ticaret gemisinin hafta sonu Rus güçleri tarafından ele geçirildi.

AIS verileri, her ikisi de Ukrayna bandıralı olan yük gemileri Princess Nicole ve Afina’nın Rus kontrolündeki Sivastopol limanına yönlendirildiğini gösterdi.

Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı pazar günü iki gemiye el konduğunu doğruladı.

Servis Ukrinform’a yaptığı açıklamada, “Dün, Karadeniz’in kuzeybatı kesiminde bir ‘terörle mücadele operasyonu’ ilan ettikten sonra, Rus Donanması gemileri iki Ukrayna sivil gemisini daha ele geçirdi” açıklamasını yaptı ve  Rus askeri gemilerinin, bir kez daha uluslararası deniz hukuku kurallarını ihlal ettiğini belirtti.

Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı cuma günü de, Rus Donanmasının Ukrayna römorkörü Sapphire’i ele geçirdiğini belirtti.


Bunları da beğenebilirsin