Denizcinin anasayfası

Uluslararası Malakoloji Sempozyumu yapıldı

Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Uluslararası Malakoloji Sempozyumu yapıldı.

Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Bodrum Deniz Müzesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi iş birliğinde ve Bodrum Ticaret Odası destekleriyle 25-28 Ekim 2022 tarihleri arasında Diamond of Bodrum Hotel’de 1. Uluslararası Malakoloji Sempozyumu gerçekleştirildi. Omurgasızlar zoolojisinin yumuşakçalarla ilgilenen branşı olan Malakoloji sempozyumunda Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Portekiz, İspanya, Almanya ve Rusya’dan katılan bilim insanlarınca 28 bildirinin sunumu gerçekleşti. Sempozyum, Bodrum Deniz Müzesi kurucu ortağı olan ve 6000’e yakın deniz kabuğunu müzeye bağışlayan Hasan Güleşçi’nin onursal başkanlığında gerçekleşti.

Malakoloji alanında önemli katkılar sağlamış bilim insanları; Araştırmacılar, deniz yumuşakçaları, karasal ve tatlı su yumuşakçalarının (Mollusca) biyolojik, ekolojik, taksonomik ve dağılım özelliklerinin yanı sıra, söz konusu canlıların yetiştiriciliği ve avcılığı konularında ve arkeomalakoloji alanında orijinal çalışmalarını İngilizce olarak sundu. Sempozyumun açılışına Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdem Ağan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Halit Filiz, Bodrum Belediyesi Mali İşler Müdürü Ahmet Demirel, Bodrum Belediyesi Strateji Geliştirme ve Projeler Koordinatörü Haydar Ali Ulusoy ve Bodrum Deniz Müzesi danışma kurulu üyesi Volkan Acar da katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, sempozyumun müzeye binlerce deniz kabuğu bağışında bulunan Hasan Güleşçi’nin onursal başkanlığında düzenlendiğini iletti. Bölgenin denizcilik kültürü ve tarihi üzerine yaptığı çalışmalarını aktaran Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, “Müzecilik faaliyetlerimiz arasında koleksiyonlarımızla ilinti birçok program yürütüyoruz. Bunlar arasında, kurduğumuz yayınevimiz aracılığıyla yayımladığımız kitaplar, eğitim programları, Denizcilik Buluşmaları gibi birçok etkinlik yer alıyor. Ana koleksiyonlarımızdan biri ise Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu. Hasan Bey ve koleksiyonla ilgili resmi olarak yetkilendirdiği Volkan Bey müzemiz 2011 senesinde ziyarete açılmadan önce 6000’e yakın deniz kabuğunun taksonomik çalışmalarını yaptırdılar. Hayalleri deniz kabuklarını bilim dünyasıyla buluşturmaktı. Geçtiğimiz senelerde fosil bölümümüzdeki deniz kabuklarının tarihlendirmelerini yaptırmıştık. Bu sene ise ülkemizdeki ilk uluslararası sempozyumu müzemiz organizasyonunda, Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Hasan Bey sağlık durumu nedeniyle sempozyuma katılamamış olsa da hayalini gerçekleştirmiş olduğumuz için mutluyum. Bizim bir amacımız var, o da devamlılık sağlamak; ikinci ulusal malakoloji sempozyumu için çalışacağız. MSKÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Halit Filiz’e, Assoc. Prof. Bahadır Önsoy’a, Prof. Bilal Öztürk’e özellikle teşekkür etmek isterim” dedi.

Cambazoğlu’nun açılış konuşmasından ardından kürsüye gelen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bahadır Önsoy, sempozyumun akışı ve işleyişi hakkında bilgiler aktararak “Sempozyumda yedi çağrılı konuşmacı ve üçü online olmak üzere toplam 30 sunum olacak. Sunumlar, yumuşakçaların taksonomisi, dağılımı, yetiştiriciliği, gıda işleme teknolojileri, biyolojik ve ekolojik özellikleri ve arkeomalakoloji gibi pek çok alanı kapsamaktadır. Türkiye’de düzenlenen üçüncü ancak uluslararası olarak birinci olan sempozyumumuzun ülkemizdeki genç malakologları ve tecrübeli araştırıcıları uluslararası araştırmacılarla bir araya getirecek olmasından dolayı son derece mutluyuz.” dedi.

Sağlık sebepleri dolayısıyla sempozyuma katılamayan Hasan Güleşçi’nin adına torunu Koç Üniversitesi öğretim üyesi Murat Can Bilgincan açılış programına online olarak bağlanıp konuşma yaparak ailesi adına teşekkürlerini iletti.

Programın ilk gününde sunumların ardından bilim insanları ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi üyeleri ile Bodrum Deniz Müzesi ziyaret edildi ve müzedeki Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu’nda bulunan 6 bine yakın deniz kabuğu büyük bir ilgiyle incelendi; bilim insanları bu koleksiyonun taksonomik açıdan oldukça önemli olduğunu dile getirdiler. Sempozyum, Malakoloji alanında uzman bilim insanlarının sunumlarıyla 27 Ekim tarihine kadar devam etti. Sempozyuma katılamayan bilim insanları ile online bağlantı kurularak sunumlarını yapmaları sağlandı. Kapanış seremonisinde sempozyumla ilgili görüşlerini dile getiren bilim insanları, 1. Uluslararası Malakoloji Sempozyumu’nun benzer sempozyumlara örnek olması adına oldukça önemli bir adım olduğu konusunda hem fikirdi. Sunumlarını tamamlayan bilim kurulu üyelerine plaketleri teslim edildi. Sempozyumun son günü ise bilim insanları ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi üyeleri ile Bodrum’da bir şehir turu gerçekleştirildi.

Türkiye’de Malakoloji alanında uluslararası anlamda gerçekleşen ilk sempozyum olması sebebiyle de büyük öneme sahip sempozyum, Bodrum’da tamamlandı.


Bunları da beğenebilirsin