Denizcinin anasayfası

UNERCO : “yeni yakıt standartlarına hazırız”

ISO 8217:2024 ile beraber denizcilik yakıt standartları yenilendi. UNERCO CEO’su Kapt. Ufuk Erinç yeni standartları anlattı.

Dünya denizcilik sektörünün ihtiyaçları, deneyim ve bilgisiyle revize edilen yeni denizcilik yakıtı şartname standardı ISO tarafından ISO 8217:2024 koduyla yayınlandı. Böylece ISO 8217:2017 devre dışı kalırken yeni standart, biri yüzde 0,50 veya altında sülfür içeren ULSFO ve VLSFO gibi yakıtlarla, biyo-kalıntı yakıtlar olmak üzere iki yeni tablo içeriyor. Yeni sınıflandırmaların eklendiği ve bazılarının da güncellendiği standartlarda az kullanılan bazı sınıflandırmalar da çıkarıldı.

Bunker sektörününün önemli oyuncularından Unerco’nun CEO’su Kapt. Ufuk Erinç çok sorulan son ISO speclerini değerlendirdi.

Yakıtta kararlılık

Delmar Safety

Unerco’nun dekarbonizasyon çerçevesinde müşterilerin beklentilerini karşılamak için ISO 8217:2024 standartlarına uygun yüksek kalitede denizcilik yakıtları tedarik etmek için hazırlıklarını tamamladığının altını çizen Erinç, “Bunker sektöründeki global değişimlerin takipçisi olmaya devam ediyoruz. Yeni standartlara tam uyumlu yakıtlarımızla, müşterilerimize en iyi hizmeti sunmayı sürdüreceğiz. UNERCO olarak, uzun yıllara dayanan tecrübemizle, yeni standartlarla uyumlu ve çevre dostu yakıt tedarik etmeye karalıyız” dedi.

Çevresel kaygıların giderilmesi

Çevresel kaygılara ve bu kaygıların giderilmesine yönelik mevzuata daha fazla odaklanılmasının denizcilik yakıtlarının doğasında bir değişime yol açtığını ve ISO 8217:2024’ün bu geçişi kolaylaştırmak amacıyla hazırlandığını hatırlatan Erinç, “Ham petrolün işlenmesinden elde edilen geleneksel petrol ürünlerinden sağlanan denizcilik yakıtlarından sentetik ve yenilenebilir, geri dönüştürülmüş veya alternatif kaynaklardan elde edilen petrol ürünlerine doğru bir kayma söz konusu. Bu yeni belge, bu yakıtların çeşitliliğini dikkate alıyor ve her tedarik yerinde tüm kategorilerin mevcut olmaması mümkün olsa da, bir dizi damıtık ve artık yakıt kategorisini içeriyor” dedi.

ISO 8217:2017 ile ISO 8217:2024 arasındaki farklar neler?

Yeni standart, eski versiyondan farklı olarak yakıtların içermemesi gereken maddeler ve kimyasal türler konusunda daha katı kurallar getirdiğini belirten Erinç, “ISO 8217:2024, inorganik asitler ve organik klorürler gibi zararlı bileşiklerin yakıtlarda bulunmaması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, yeni standartlarda HSFO’nun kimyasal yaşlanmaya karşı daha hassas olduğu ve viskozitesi 200 cSt @ 50°C’nin altında olan VLSFO’nun hem termal hem de kimyasal yaşlanmaya karşı duyarlılığı vurgulandı” dedi.

İnorganik asitler ve organik klorürler

ISO 8217:2024’in 5’inci maddesinin biyolojik ürünleri de içerecek şekilde, eklenen maddeler ve kimyasal türlere atıfta bulunarak güncellendiğini söyleyen Erinç, yakıtların inorganik asitler ve organik klorürler içermemesi gerektiği kuralı getirildiğine dikkat çekti.

HSFO kimyasal yaşlanmaya karşı daha hassas olduğu belirtilen standartlarda, viskozitesi 200cSt @ 50C’nin altında olan VLSFO’nun hem termal hem de kimyasal yaşlanmaya karşı hassas olduğu vurgulandı. ISO 8217:2024’ün ayrıca FAME (Fatty Acid Methyl Esters) içeriğinin tespit edilmesi ve raporlanması için uygulanabilir test yöntemlerini de tanımladığını belirten Erinç, tedarikçilerin FAME içeriğini karışım oranına göre kütle veya hacim bazında raporlayabileceklerini dile getirdi.

ISO 8217:2024 kapsamında değişiklik yapılan tablolar


Bunları da beğenebilirsin