Denizcinin anasayfası

Ünye Limanı 30 yıllığına kiraya verilecek

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Limanı’nı özelleştirmenin bir biçimi olan 'kiralama' yöntemiyle 30 yıllığına devredecek

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Limanı’nı kiralama yöntemiyle şirketlere verecek. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, 25 Mayıs 2022 tarihinde kapalı teklif yöntemiyle yapılacak ihaleyle liman 30 yıllığına kiraya verilecek. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler’in, “ticaretin merkezi olacak” dediği ve 50 milyon TL yatırım yaptıklarını söylediği Ünye Limanı, 30 yıllığına kiraya verilecek.

Ünye Limanı’nın kiraya verilmesi ile ilgili ihale süreci başladı.

Basın İlan Kurumu ilan.gov.tr internet adresinde yer alan bilgiye göre, ihale kapsamında, Cevizdere Mahallesi hudutları içerisinde bulunan limanda, imar planlarına göre hazırlanmış uygulama projeleri kapsamında ek liman yapılması, yapılacak ek limanın ihale dokümanında belirtilen hükümler doğrultusunda yüklenici firmanın gerek görmesi ve uygulama projelerinde değişiklik yapmak istemesi halinde yine yüklenici firma tarafından hazırlanacak ve İdarece kontrol edilerek kabul edilebilecek olan uygulama projelerine uygun olarak sözleşme tarihinden itibaren en geç 3 yıl içerisinde tamamlanması, İdarenin kontrol ve denetiminde sözleşme yapılmasına müteakip yüklenici tarafından Taşınmazların Kullanım Amacı tanımı kapsamında işletmesi sözleşmede belirtilen oranlardan az olmamak kaydıyla toplam cirodan idareye pay verme karşılığında ek limanın Belediye Meclisinin 25.11.2021 Tarih ve 221/357 sayılı ve yine Belediye Meclisinin 11.02.2022 tarih ve 2022/34 sayılı kararları doğrultusunda 30 yıl süreli “Sınırlı Ayni Hak” tesis edilerek, Ünye Kaymakamlığı Milli Emlak Şefliği ile yapılan Kullanma İzin Sözleşmelerindeki süreyi geçmemek kaydıyla yapım süresi dahil 30 yıl sonunda çalışır ve işletilebilir vaziyette İdareye teslim edilmesi işi, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 35/a maddesi uyarınca kapalı teklif usulü ile ihale edilecek.

Delmar Safety

İhale 25 Mayıs 2022 tarihinde saat 14.00’te Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı Meclis Toplantı Salonunda yapılacak.

25 Mayıs’ta yapılacak ihalenin 30 yıllık tahmini idare payı bedeli KDV hariç, 3.128.527.357,73 TL olarak belirlendi.

50 milyon harcanmıştı

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, geçen yıl Ocak ayında Ünye Limanı’na 1,5 yılda tamamlanmak üzere 50 milyon liralık yatırım başlattıklarını açıklamış ve “Ünye, Ordu ve Türkiye’nin prestij projelerinden biri olacak Ünye Konteyner Limanı (Ünye Port), tüm Karadeniz Bölgesini etkileyecek ve Türk cumhuriyetlerine hizmet verecek konteyner limanı haline getirilecek” demişti.

İhale metnini görüntülemek için burayı tıklayınız.


Bunları da beğenebilirsin