Denizcinin anasayfası

Uzaktan kumandalı römorkör için anlaştılar

 

Uzaktan kumandalı römorkörlerin ilk denemesi 2017 yılında Kopenhag Limanı’nda yine Svitzer ve Kongsberg Maritime’ın çalışmasıyla yapılmıştı. Svitzer Hermod isimli römorkör sonradan adapte edilen seyrüsefer cihazlarıyla uzaktan kontrollü hale getirildi. Kopenhag Limanı’nda yanaşık durumdaki Svitzer Hermod, uzak bir operasyon merkezindeki kaptan tarafından hareket ettirildi. Gemiyi rıhtıma yanaştıran kaptan daha sonra iskeleden çıkarttı ve kendi etrafında bir tur döndürdü. Gemi daha sonra limana güvenli bir şekilde yanaştırıldı. Denemeler devam etse de, bu römorkör gerçek bir operasyonda kullanılmadı.

Delmar Safety

Doğuştan uzaktan kumandalı

Svitzer, Kongsberg Maritime ve ABS, inşa aşamasından itibaren uzaktan kontrollü olarak dizayn edilecek RECOTUG adındaki römorkörü yapmak için anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Geliştirme aşaması birkaç yıl sürmesi beklenen projede Svitzer römorkörü, Kongsberg Maritime uzaktan kumanda ve otonom sistemlerini, ABS de yasal onayları halledecek.

Denizcilik otoriteleri izin verirse

Projenin amacı, uzaktaki bir operasyon merkezinden kontrol edilebilen, tüm gemi operasyonlarında kullanılabilecek römorkörleri hayata geçirmek olarak açıklandı. Ortaklar, bu projede geliştirilen çözümlerin, denizcilik otoritelerinin teknolojiyi onaylamasına ve sonuçta Svitzer’in Kopenhag limanında ticari uzaktan römorkör operasyonları gerçekleştirmesine izin vereceğine inanıyor

 Ön safta olmaya kararlıyız

Svitzer’in küresel COO’su Ingrid Uppelschoten Snelderwaard projeyle ilgili, “Değişen talepleri karşılamak ve iyi bir konuma sahip olduğumuzdan emin olmak için bu alandaki inovasyonun ön saflarında olmaya kararlıyız. Teknolojiden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını, güvenliği ve verimliliği nasıl artırabileceğimizi ve müşterilerimizin güvenilir ve uygun maliyetli hizmetler talebini nasıl karşılayacağımızı keşfedeceğiz” dedi.


Bunları da beğenebilirsin