Denizcinin anasayfası

UZMAR’dan müsilaj temizliğine tam destek

Marmara'daki müsilaj (deniz salyası) kirliliğine yönelik en büyük deniz temizliği seferberliği başladı.

İstanbul’da Pendik, Kocaeli’de Karamürsel, Bursa’da Mudanya, Balıkesir, Yalova, Çanakkale ve Tekirdağ’da eş zamanlı olarak başlayan müsilaj temizliğine üniversiteler, belediyeler ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün yanısıra römorkör işletmecisi firmalar da destek veriyor.

“Kısa zamanda çözülecek”

İstanbul Caddebostan Sahili’nde başlayan temizlik çalışmalarında hazır bulunan UZMAR Denizcilik Yönetim Kurulu Başka A. Noyan Altuğ A Haber canlı yayınında, “Ulaştırma bakanlığımız duruma hemen el attı. Bakan Kurum bu durumla bizzat ilgilendi. Bütün ekipler şu anda seferber olmuş durumda. Halkımız müsterih olsunlar. Bu iş çok kısa zaman çözülecek. Burada tespit etmek çok önemli. Kıyılarda olan kirlilik, denizin ortasında bekleşmeleri bir araya getiriyorlar. Bunlar havadan ve karadan çeşitli şekillerde tespit edilecek. Burada dronelar ve gözetleme uçakları kullanılacak” dedi.

Delmar Safety

Yüzey temizliği yapıldıktan sonra büyük römorkörlerin devreye gireceğini belirten Altuğ, “Bunlar Avrupa standartlarında olan araçlar. Geniş alanda bariyerle tarama yaparak müsilajı toplayacaklar. Bunlar vakumlu pompalarla alınarak depolara çekilecek. Sadece toplanmayacak aynı zamanda bertaraf edilecek. Bizim denizlerimizi korumamamız lazım” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin