Denizcinin anasayfası

Vehbi Kaptan’ın esareti sona eriyor

Çalıştığı gemi tutuklandığı için bir yıldan bu yana Mısır'da esir kalan Kapt. Vehbi Kara dönüş yolunda.

Royal Mar Denizcilik’e ait Kenan Mete gemisi Mısır’da tutuklanınca 25 Haziran 2020’den beri hapis hayatı yaşayan Kapt. Vehbi Kara sonunda Türkiye’ye döndü.

Denizciliğin en iyi zamanlarda bile zor olduğunu belirten Kara, “Fakat son 14 aydır ITF’in yardımlarıyla hayatta kaldım. P&I şirketimize ve Türk büyükelçiliğine de teşekkür ederim” dedi.

Ne olmuştu?

Kenan Mete gemisi Mısır’ın Süveyş Kanalı’ndaki Adebiya Limanı’nda 25 Haziran 2020’de borçları nedeniyle tutuklanmıştı. Geminin Gürcistan, Hindistan, Rusya, Suriye, Türkiye ve Ukraynalı toplam 25 personeli vardı. Mısır yetkilileri mürettebatın karaya ayak basmasına izin vermedi. Uluslararası denizcilik kuruluşları ise olayın başından bu yana denizcilerin yanında durdu. Ancak 14 Aralık’ta gemide koronavirüs tespit edildi. Gemi karantinaya alındı.

Sadece kaptan kaldı

Uluslararası kuruluşların devreye girmesiyle personel evlerine gönderildi. Ancak Mısır makamları, Türk Kaptan Vehbi Kara’yı gemi hacizden satılıncaya kadar adli muhafız olarak atadı.

Farelerle baş başa

Mısır mahkemesinin aldığı karar Kapt. Vehbi Kara’yı cezalandırmaktan farksızdı. Türk kaptan gemide tek başına yaşamaya başladı. Yazdığı mektuplarda, gemide çok fazla fare olduğunu, geceleri uyuyamadığını anlattı. Hatta geçtiğimiz 11 Şubat’ta geminin acil durum jeneratörü arızalanınca elektriksiz, susuz ve yiyeceksiz kaldı. Vehbi Kara yazdığı bir mektupta bu duruma isyan ederek, “Bana karşı yapılan işlem insan haklarına aykırıdır. Sinir krizi geçiriyorum. Kalp hastalığım var. Hastalıklarım yüzünden her gün ölüme yaklaşıyorum. Hastaneye yatırılmam gerek. Ölüyorum ve yardım istiyorum” dedi.

Otele yerleştirildi ama…

Uluslararası Taşımacılık Federasyonu (ITF) Arap Dünyası ve İran Şebeke Koordinatörü Mohamed Aisha, Kaptan Vehbi Kara’nın durumuyla özel olarak ilgilendi. Mısırlı yetkililerle temas kurdu. Devreye Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği de girdi. 14 Şubat gecesi gemiden alınan alınan Vehbi Kara Kızıldeniz Oteli’ne yerleştirildi. Ancak bu kez de Kaptan Vehbi Kara için otelde esaret başladı.


Bunları da beğenebilirsin