Denizcinin anasayfası

Wardeh gemisini kurtarma çalışmaları başladı

Mersin'de karaya oturan Lübnan bayraklı 'Wardeh' adli ticari kargo gemisi kurtarılmaya başlandı.

Mersin’de 3,5 ay önce haciz işlemlerinden dolayı açıkta bekletilirken fırtınada sürüklenerek karaya oturan Lübnan bayraklı ‘Wardeh’ adli ticari kargo gemisi kurtarılmaya başlandı. Mersin Liman Başkanlığı kontrolünde gemiyi satın alan firma tarafından yapılan çalışmalarda, geminin içindeki su ve kum boşaltılırken, çekilecek duruma getirilmeye çalışılıyor. Birkaç gün içinde geminin çekilecek duruma gelmesi beklenirken, bazı vatandaşlar da kıyıdan meraklı gözlerle çalışmaları izliyor.

Lübnan’daki alacaklısının açtığı dava nedeniyle haciz işlemi uygulanmasından dolayı bir yıldan fazla süredir Mersin Limanı açıklarında demirliyken, 15 Ocak tarihinde saatteki hızı 90 kilometreye varan fırtınada sürüklenerek karaya oturan ‘Wardeh’ adlı kargo gemisi için önce güvenlik önlemleri alınmış, ardından acil ihaleye çıkarak satışı gerçekleştirilmişti. Ocak ayında Mersin Liman Başkanlığında yapılan ihaleye, çeşitli illerden 14 gemicilik ve nakliye firması açık artırma usulüyle hacizli gemi ‘Wardeh’ için fiyat vermişti. Yapılan ihale sonucunda 9 milyon liralık ihale bedeli ile Bey Gübre adlı firma geminin yeni sahibi olmuştu.

Delmar Safety

Kurtarma çalışmaları başladı

İhale süreci ve paranın yatırılması işlemlerinin bitmesi üzerine firma, gemiyi kurtarma çalışmalarına başladı. Mersin Liman Başkanlığı kontrolünde başlayan kurtarma çalışmalarında, 4 römorkör ve tekne gemiyi önce çekilecek duruma getirmek için çalışma yürütüyor. Ekipler ilk önce sürüklendiği sırada geminin içine dolan su ve kumu boşaltmak için çalışma yaptı. Yapılan çalışmalarda su tamamen çekilirken, kumu çekme çalışmalarında da sona gelindi. Birkaç gün içinde geminin çekilecek duruma gelmesi beklenirken, bazı vatandaşlar da kıyıdan meraklı gözlerle çalışmaları izliyor. Özellikle geminin sağ tarafında yeniden yatmaması için kum torbalarının konulması ise dikkat çekti.

İçerisinde 400 ton fuel oil bulunuyor

Öte yandan, Atatürk Parkı arkasındaki eski lunaparkın olduğu bölgede yaklaşık 300 metre mesafede karaya oturan gemiyle ilgili Mersin Liman Başkanlığı ekipleri inceleme yapmış, içerisinde 400 ton fuel oil ile 20 ton hidrolik yağ bulunan gemiden denize sızıntı olup olmadığını kontrol etmişti. Yapılan kontrollerde soğuk nedeniyle jel kıvamında olan yakıtla ilgili herhangi bir sızıntının olmadığı belirlenirken, geminin çevresine güvenlik amacıyla bariyer serilmişti.


Bunları da beğenebilirsin