Denizcinin anasayfası

YDO’lular 100. yılda Samsun’da

Yüksek Denizcilik Okulu(YDO) mezunlarından, Emekli Kaptan Barış İpeklioğlu ve Hüseyin Ayça 19 Mayıs'ın 100.yılı için İzmir'den Samsun'a yelken açtılar.

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği (DADD) tarafından düzenlenen “Bandırma Vapuru Rotasından, İstanbul’dan Samsun’a” etkinliği ile Barış İpeklioğlu ve Hüseyin Ayça İzmir’den İstanbul’a yelkenli tekneyle geldiler.

19 Mayıs günü Samsun’da olabilmek için 5 Mayıs Pazar günü İstanbul Boğazı’ndan törenle yola çıkacaklar. Deniz Kuvvetleri himayesinde olacak çıkış gününde deniz filamalarıyla renkli ve çoşkulu görüntüler oluşturmayı hedefliyorlar.

Bandırma Vapuru rotasında yol alacaklarını dile getiren Barış İpeklioğlu,

Delmar Safety

“2019 yılı Atatürk’ün Samsun’a gelişinin 100. Yılı dolayısıyla daha önceden böyle bir program ayarlandı ve çağrı yapıldı. Bu derneğimizin çabaları, Deniz Kuvvetlerimizin de himayesinde olacak olan etkinlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Deniz Kuvvetleri bize her bakımdan yardımcı olacak ve yolda refakat edecekler. 17 Mayıs’ta Samsun da olacağız. Oradaki etkinlikler için hazırlıklar yapılıyor. 19 Mayıs günü bütün tekneler bir şölen havasında bayraklar çekilerek, Samsun’da çok güzel bir uyum sağlayacağız ” diye konuştu.

YDO 1972 Mezunu Barış İpeklioğlu

19 Mayıs ülkenin bugünlere gelmesinde en büyük başlangıç anıdır diyen Hüseyin Ayça, ” Böyle bir seferi duyunca çok heyecandım bizler Atatürkçü olarak doğduk ve böylede öleceğiz diye düşünen insanlarız. Atatürk’ün İstanbul’dan çıkıp Samsun’a 19 Mayıs’ta gelmesiyle başladı.Bu ülkenin başlangıcının verildiği andır.Büyük bir grup olarak 39 tekne filamalarla 5 Mayıs’ta Boğazdan geçeceğiz. Askeriyenin nezaretinde bir konvoy halinde çok güzel bir görüntü ile İstanbul Boğazı’ndan geçeceğiz. Samsunda 19 Mayıs’ta bulunup Ata’ya karşı bir sevgi saygılı bir şekilde orada olmaktan mutluluk duyacağım.”  dedi.

YDO 1973 Mezunu Hüseyin Ayça

 

 

 

 

 


Bunları da beğenebilirsin