Denizcinin anasayfası

YILPORT’tan Puerto Bolívar’a büyük yatırım

Ekvador’un ilk derin deniz terminali YILPORT Puerto Bolívar 6 Sts ve 18 E-RTG vinç siparişi verdi.

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

YILPORT Puerto Bolívar, terminal kapasitesi ve operasyon verimliliğini artırmak için Mitsui E & S Machinery Co. firmasından 6 adet kıyı (STS) vinci ve 18 adet elektrikli vinç (E-RTG) sipariş etti.

Vinçler YILPORT Puerto Bolívar’ın artan hacimlerini ve modernizasyon planlarını desteklemek için üç sevkiyatta teslim edilecek. İlk aşamada, 2 STS vinç ve 6 RTG vinçin teslim edilmesi beklenirken, 2020 yılının ilk yarısında ise 4 STS ve 12 RTG vinçleri içeren ikinci ve üçüncü teslimatlar gerçekleştirilecek. İlk teslimattaki 2 STS vinç, 14.000 TEU kapasiteli gemilere hizmet vermek üzere tasarlanmış ve 62 metrelik 22 sıra erişim kapasitesine sahip olacak. Kalan 4 STS vinci ise 67 metre 24 sıra çıkış kapasitesiyle 20.000 TEU’ya kadar olan en büyük konteyner gemilerine hizmet verilmesini sağlayacak. E-RTG vinçleri, saha operasyonlarını yürütmek için 6’dan fazla ve 7 + 1 genişliğinde olacak. Tüm 18 E-RTG vinçleri en son teknoloji ürünü ekipman ve ekipmanlarla donatılacaktır.

Delmar Safety

Dünya standartlarında tesisler istiyoruz

YILPORT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Robert Yüksel Yıldırım yeni yatırımlarla ilgili şunları söyledi:

“YILPORT Holding, uluslararası ölçekte dünya standartlarında çok amaçlı tesisler yaratmayı hedefliyor. YILPORT Puerto Bolívar’ı satın aldığımızda, Ekvator’a en son teknoloji, altyapı ve ekipmanları getirmeyi taahhüt ettik. Geliştirme bizim için hiç bitmeyen bir iştir, bu yüzden terminalimizi Mitsui’nin dünyanın en gelişmiş vinç ekipmanlarıyla güçlendirmekten memnuniyet duyuyoruz. YILPORT Puerto Bolívar’ın yeni STS ve E-RTG vinç yatırımlarının tamamlanmasının ardından üstün performans göstermeye devam edeceğine inanıyorum. ”

Katkıda bulunmaktan mutluyuz

Katunori Ishii, Mitsui E & S Machinery Co, Crane & Systems Satış Departmanı Genel Müdürü ise, “Mitsui E&S Machinery firmasının Ekvador’daki YILPORT Puerto Bolívar konteyner terminallerine yeni vinçler tedarik etme fırsatına sahip olması gerçekten büyük bir onur. Bu sipariş, MES’in Ekvador ve LATAM Bölgesine uzun bir süre sonra ilk çoklu teslimatıdır. YILPORT’un terminal işine güvenilir, son teknoloji vinçlerimizle katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

21 Mayıs 2017’de 2 mobil liman vincinin (MHC) gelişine ek olarak, yeni STS ve E-RTG vinçleri YILPORT Puerto Bolívar’ın ekipman portföyünü geliştirecek. Şirketin yatırımı sadece STS ve RTG ile sınırlı değil. MHC, terminal traktör, istifleyici ve boş konteyner elleçleyici ekipmanlar da Ekvator’un ilk derin deniz terminali olan YILPORT Puerto Bolívar’ın mevcut ekipman kapasitesini genişletme yolunda.

YILPORT Puerto Bolivar, Ekvador’un en derin limanı

Tarama çalışmalarının ilk aşaması 31 Mayıs 2018’de sona erdi ve terminal -14,5 metreye ulaştı. Bu, Ekvador’un güney kesiminde kargo elleçlemesi için önemli bir değişiklik yaratabilecek operasyonel bir derinliği oluşturuyor. Mevcut derinlik, YILPORT Puerto Bolívar’ın dünyanın büyük gemilerini ele geçirmesine izin veriyor. Son STS ve RTG ekipmanı, limanın +22.000 TEU ultra büyük konteyner gemilerini çalıştırmasını sağlayacak.

İkinci tarama aşaması yeni vinç ekipmanı teslim edilmeden önce tamamlanacak ve terminal, hem iskelenin hem de kanalın altında -17 metrelik çekime ulaşacak. Yatırımlar, YILPORT Puerto Bolívar’ı Latin Amerika bölgesinin Batı Kıyısında ultra büyük gemileri ele almak için hazırlanmış öncü terminaller arasında yer almasını amaçlıyor.

Hızla büyüyor

Yıldırım Şirketler Grubu’nun grup şirketi olan YILPORT Holding, dünyadaki en hızlı büyüyen uluslararası konteyner terminal operatörü olarak son yayınlanan 2018 Drewry Report tarafından uluslararası konteyner terminal operatörleri arasında 12. sırada yer almaktadır. Şirket portföyü 8 ülkede 20 deniz terminalinden oluşmakta. YILPORT Holding, Ağustos 2016’da Ekvador’daki Machala şehrinde Puerto Bolívar’ın işletim hakkını devraldı. Puerto Bolívar’ı Latin Amerika’nın Pasifik Kıyısı’ndaki en büyük ve en gelişmiş modern terminal haline getirmeyi amaçlayan 50 yıllık imtiyaz anlaşması Ekvador ve Latin’deki en büyük Türk yatırımınında projelerini sürdürüyor.

Faz 1 genişlemesinin sonunda, YILPORT Puerto Bolívar 1 milyon TEU kapasitesine sahip olacak. YILPORT, Puerto Bolívar’ın kapasitesini 2,5 milyon TEU’ya yükseltmek için 5 aşamaya sahip olmayı planlıyor. Gerçekleştirilen genişleme ve modernizasyon süreci doğrultusunda YILPORT Puerto Bolívar, terminalin bölgedeki rolünü geliştirmek için terminalde yatırım ve altyapı inşa etmeye devam ediyor.


Bunları da beğenebilirsin