Denizcinin anasayfası

Yıpranma hakkı ve yeşil pasaport Meclis’te

Milletvekili İsa Mesih Şahin, TBMM'de denizcilerin önemli iki talebini tekrar hatırlattı.

Gelecek Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin, Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Başkanı Kapt. Arif Bostan’ın ilettiği denizcilerle ilgili hak talebi raporundaki iki maddeyi TBMM’de dile getirdi.

Yıpranma hakları verilmeli

İsa Mesih Şahin denizcilerin hayati taleplerini şu sözlerle dile getirdi :

Delmar Safety

“Denizcilik sektörü gerçekten ağır bir iş alanı. Deniz insanları bakımından daha önce sosyal bir hak olan, 3395 sayılı yasa çerçevesinde düzenlenen bir fiili hizmet süresi ve yıpranma hakkı söz konusuydu. Bu hak, 1 Ekim 2008 tarihli 5510 sayılı kanunla değiştirildi”

“Deniz insanları gerçekten zor koşullarda çalışıyorlar. Ailelerinden uzakta çalışıyorlar, aylarca evlerine dönemiyorlar, çocuklarına hasret kalıyorlar, cenazeleri oluyor ve gelemiyorlar, uzun süre karaya ayak basamıyorlar, hafta tatilleri olmamakla birlikte yetersiz beslenmeleri söz konusu, korsan saldırılarıyla yüz yüze olmaları gibi her anlamda büyük olumsuzluklara maruz kalıyorlar. Bu sebeplerden ötürü denizcilik sektörü insanlarına fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı hakkı) yeniden verilmeli.”

“Türk gemi kaptanları kamu hizmeti yapıyorlar”

“Türk uzak yol gemi kaptanları şanlı Türk bayrağını bizim adımıza, şerefle ve onurla dalgalandırıyorlar. Bazı ülkelerde ülkemiz adına fahri konsolos görevi ifa ediyorlar. Türk gemi kaptanları esasında görevlerini yerine getirirken uyrukluk ilkesi gereğince gemilerde kamu hizmeti görevi görüyorlar. Ülke ekonomisine de ciddi katkıları var. Bu bağlamda gemi kaptanlarına yeşil (hususi) pasaport verilmesi önerisini paylaşıyoruz” dedi.


Bunları da beğenebilirsin