Denizcinin anasayfası

Yunanistan, Rus tankerine el koydu

Rusya'ya yönelik son yaptırım hamlesi ise komşu ülke Yunanistan'dan geldi ve Rusya'ya ait petrol tankeri Pegas’a  el koydu.

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş nedeniyle Rusya’ya ABD ve AB öncülüğünde bir dizi yaptırım uygulanıyor. Yaptırımlarla özellikle Rus ekonomisi hedef alınırken, Rus devletine ve Rus oligarklara ait Avrupa ve ABD’deki mal varlıklarına birer birer el konuyor. Rusya’ya yönelik son yaptırım hamlesi ise komşu ülke Yunanistan’dan geldi.

Atina yönetimi, Rusya’ya ait bir petrol tankerine Avrupa Birliği yaptırımları kapsamında Karystos’ta el konulduğunu açıkladı. Kathimireni’ye konuşan Sahil Güvenlik yetkilileri, Pegas isimli tankerin Rus bayrağı taşıdığı ve 250 metre uzunlukta olduğunu söyledi. Tankerde 19 Rus denizcinin bulunduğu belirtiliyor.

Yunanistan tarafından el konulan tanker 2003 yılında inşa edildi ve 249  metre uzunluğunda 44.03 metre genişliğinde.

Delmar Safety

PEGAS, 2003 yılında SANOYAS MIZUSHIMA WORKS & SHIPYARD – KURASHIKI, JAPONYA tarafından inşa edilen bir Ham petrol tankeri. Şu anda Rusya Federasyonu bayrağı altında. Eskiden PERUN, PERUN, TEXAS STAR, TEXAS STAR, HERM, MONTIRON olarak biliniyor.

Hedef Rusya ekonomisi

ABD ve AB’nin öncülüğünde yaptırım kıskacına alınan Rusya, ekonomik olarak tarihi bir sınav veriyor. Dış dünyayla bağları kesilen Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla ülkenin ekonomisi hedef alınıyor.

Batılı ülkeler daha öncede birçok Rus oligarkın lüks yatlarına yaptırım uyguladı. Putin’e yakınlığıyla bilinen Rus milyarderlerin, milyonlarca dolar değerindeki yüzen sarayları bulundukları ülkelerde el kondu.

Putin: Yaptırımlar başarısız oldu

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı dün yaptığı konuşmada yaptırımlarla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Batı’nın yaptırımlarının başarısız olduğunu belirten Putin, “Son dönemde ekonomi için en önemli olumsuz faktörün, Batılı ülkelerden gelen yeni yaptırım baskısı olduğu aşikar. Hesapları, ülkemizdeki mali ve ekonomik durumu hızla baltalamak, piyasalarda paniğe ve bankacılık sisteminin çökmesine neden olmak ve mağazalarda büyük çaplı ürün açığına yol açmaktı. Fakat Rusya’ya yönelik yaptırımların başarısız olduğunu şimdiden emin bir şekilde söyleyebiliriz” dedi.


Bunları da beğenebilirsin