Denizcinin anasayfası

Yüzde yüz milli jack-up Fransa’ya ulaştı

OTTOMAR ve POSEIDON tarafından üretilen jack-up platformu Fransa'da işbaşı yapıyor.

OTTOMAR ve POSEIDON tarafından ortaklaşa hayata geçirilen ve şu ana kadar Türkiye’de üretilmiş en büyük jack-up platformu Fransa’ya gönderildi.

Fransa’nın Calais Limanı genişletme çalışmalarında kullanılmak üzere Fransız Bouygues Travaux Publics (BYTP) tarafından sipariş verilen platform, Türk gemi inşa sanayii açısından önemli bir dönüm noktası oluşturuyor.

Jack-up platformu, 36 metre uzunluğundaki 4 adet ayağının üzerinde deniz seviyesinden yükselerek, üzerinde 250 ton ağırlığındaki kreynin çalışmasına olanak sağlıyor. Platform, deniz inşaatlarının yapılmasında ve deniz zeminine kazık çakma görevlerinde çalışacak.

Tasarımı POSEİDON Mühendislik, imalatı isa OTTOMAR Hidrolik Kaldırma Sistemleri tarafından yapılan platformun güverte ekipmanları GÜRDESAN ve klaslaması ise RİNA tarafından hayata geçirildi.

Platorm, HİDRODİNAMİK Tersanesi’nde inşaa edilirken, ayak boru imalatları BORDO DENİZCİLİK, elektrik İşleri CF Kontrol ve boya uygulamaları ise JOTUN tarafından yapıldı.

POSEIDON Mühendislik Müdürü, Gemi İnş. Yük. Müh. Dr. Burak Acar, Denizcilik Dergisi’ne yaptığı açıklamada, “Gerek tasarım, gerek hidrolik kaldırma sistemleri, gerekse konstrüksiyon yapıları konusunda elde ettiğimiz deneyimler ve bilgi birikimi ile inanıyoruz ki, uluslararası arenada bu proje ile birlikte benzer mantıkta çalışan petrol platformlarının yapımına Türk gemi inşa sanayii olarak bir adım daha yaklaşmış bulunmaktayız” dedi.

Jack-up platformun Teknik Özellikleri

36 metre boyunda, 17,5 metre eninde ve 3 metre yüksekliğinde olan platformun ağırlığı 450 ton, çelik ağırlığı ise yaklaşık 500 ton. Güverte yükü metrekareye 8 ton olarak tasarlanan platformun üzerinde 250 tonluk crawler kreyn çalışacak. Kreynin çalışacağı bölge güverte yükü metrekareye 60 ton olacak şekilde takviyelendirilirken, platform 2 metre dalga yüksekliğinde ve 15 m/sn rüzgar hızında operasyon yapabilecek şekilde planlandı. Çalışma derinliği 26 metre olan platformda 2 adet 96 kW, 1 adet 26 kW jeneratör bulunuyor. Platformda güverte ekipmanları olarak da 4 adet 12 ton kapasiteli demirleme ırgatı, 4 adet 12 ton kapasiteli bağlama babası ve 1 adet 12 ton kapasiteli çekme babası bulunuyor.


Bunları da beğenebilirsin