Denizcinin anasayfası

Rüsumat No:4 Gemisi yeniden hayat buluyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi Rüsumat No:4 Gemisi Teşhir Alanı ve Açık Hava Müzesi çalışmalarına hız verdi.

Kurtuluş Savaşı sürerken Yunan gemilerini atlatmak için batırılıp Ordu halkının dayanışması ile tekrar yüzdürülerek dünya denizcilik tarihine geçen Rüsumat No:4 Gemisi Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarıyla geleceğe taşınıyor.

Hafızalardan silinmeyecek öyküsü ile Rüsumat’ın ve Ordu’nun kahramanlık hikayesini ölümsüzleştirecek çalışma, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hamidiye kruvazörü ile Ordu’ya gelişi esnasında karaya ayak bastığı yer olan Altınordu Sahili Ayışığı Meydanı’nda yer alacak.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, tarihi kaynaklardan yararlanılarak ilk etapta geminin birebir replikasının inşa edileceği çalışmalar kapsamında gemiye ulaşımı sağlayan ahşap Karadeniz takaları, ahşap yürüyüş yolu, peyzaj düzenlemeleri ve gemi etrafında süs havuzunun yer alacağını belirtti.

Delmar Safety

Ecdadımıza yakışır bir eser

Çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğüne dikkat çeken Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu’ya yakışır bir eser ortaya çıkacağı için mutlu olduklarını ifade etti.

Başkan Güler sözlerine şöyle devam etti:   “Ordu’muzun ve isimsiz kahramanlarının fedakarlıklarını onurlandırarak dayanışmanın, cesaretin, inancın ve direnmenin evrensel gücünü hatırlatmak için Rüsumat destanını, müze ve anıt park projesi ile ölümsüzleştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda geminin kaynak çalışması yapılıyor. Ana omurgası tamamlandı. Şimdi yan levhaları gelecek. İçinin tefrişatı ile ilgili proje zaten hazır. Gemi su içerisinde olacağı için onunla ilgili düzenlemeler de yapılıyor. Aynı zamanda peyzaj çalışmaları da sürüyor. Dolayısıyla çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. Ordu’muzun şanlı tarihine ve kahraman ecdadımıza yakışır bir eser ortaya çıkıyor. Bundan dolayı da mutluyuz.”

Yüzde 63’ü tamamlanan çalışmalar kapsamında atölyede hazırlanan gemi parçaları, şantiye alanında birleştirilerek iskeleti oluşturuldu. Havuz temel imalatı tamamlandı. 83 m2’lik havuz makine dairesinin temel imalatı ve perde imalatları tamamlandı. Makine dairesinde döşeme imalatlarına devam ediliyor. Havuz ve makine dairesinde elektrik ve mekanik imalatlar devam ediyor. Atölyede üretimi tamamlanan ahşap takalar ise havuz inşaatının tamamlanmasından sonra proje alanına getirilecek.

Nisan ayında açılacak

Nisan ayında bitirilerek hizmete sunulması amaçlanan çalışma kapsamında havuzda kalan kaba imalatlar tamamlanarak, havuzun zemin kaplamaları yapılacak. Havuz içinde mekanik tesisat ve aydınlatma sistemi kurulacak. İskeleti oluşturulan gemi tamamlanarak içi müze haline getirilecek. Havuzun tamamlanmasıyla birlikte gemi havuzun içine alınacak. Havuz etrafında yürüyüş yolu ile çevre aydınlatmaları yapılacak. Karadan gemiye ulaşımın sağlanması için ahşap takaların üzerine de bir yürüyüş yolu yapılacak.


Bunları da beğenebilirsin