Denizcinin anasayfası

Ukrayna’dan gelen tahıl yüklü gemide denetlemeler yapıldı

Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan gelen ve İstanbul Boğazı Karadeniz girişinde demirleyen gemide denetleme faaliyetleri tamamlandı.

Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında İstanbul Boğazı Karadeniz girişine gelen tahıl yüklü geminin denetleme işlemleri tamamlandı.

Tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından emniyetli sevki için Milli Savunma Üniversitesi yerleşkesinde oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezinde görevli Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri, Lübnan’a gitmek üzere Ukrayna’dan hareket eden ve dün akşam saatlerinde İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişine demirleyen gemideki inceleme çalışmalarını tamamladı.

Yapılan denetimler sırasında Sahil Güvenlik ekipleri geminin çevresinde güvenlik önlemleri aldı. Geminin seyrini ve takibini yapan merkezde görevli temsilciler tarafından, anlaşma kapsamında mutabık kalınan usul ve esaslar doğrultusundaki denetim yaklaşık 1,5 saat sürerken, daha sonra gemiden ayrılan temsilciler, Rumeli Fener Limanı’na doğru harekete geçti.

Delmar Safety

Denetlemeleri tamamlanan tahıl yüklü gemi, İstanbul Boğazı’ndan geçerek Lübnan’a doğru hareket edecek.

Milli Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesabı üzerinden konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada ;

‘ Müşterek Denetleme Timi, Razoni gemisindeki denetleme faaliyetini tamamladı. 27 bin ton mısır taşıyan gemi kısa süre içerisinde Lübnan’a gitmek üzere İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapacak. ‘ ifadelerine yer verildi.


Bunları da beğenebilirsin