Denizcinin anasayfası

ARES 150 HERCULES’e, “Dünyanın En İyisi” ödülü

ARES Tersanesi, tarafından Türk Loydu Askeri Gemi Klaslama Kurallarına göre, geliştirilen ARES 150 HERCULES Açık Deniz Karakol Gemisi, Avustralyalı Work Boat World dergisi tarafından verilen “Dünyanın En İyisi” ödüllerinde “Dünyanın En İyi Açık Deniz Karakol Gemisi” ödülüne layık görüldü.

200 binden fazla tirajı olan ve 1983 yılından beri faaliyet gösteren Work Boat World dergisi, Ocak 2019 sayısında dünya üzerindeki farklı sınıflardaki gemileri değerlendirerek, kendi alanında en iyi olanları seçti. ARES 150 HERCULES ise “Dünyanın En İyi Açık Deniz Karakol Gemisi” ödülünü aldı.

ARES Genel Müdürü Utku Alanç

ARES Genel Müdürü Utku Alanç, ““Okuyucularının yüzde 75’i Avrupa ve Asya’da bulunan, okuyucularının yüzde 80’i denizcilik sektöründe yer alan kurum, kuruluşlar ve gemi inşa sanayicilerinin oluşturduğu bu saygın kuruluş tarafından, aynı zamanda, Katar Sahil Güvenlik Filosunun Sancak Gemisi olan ARES 150 HERCULES’ün birincilik ödülüne layık görülmesi, Türk gemi inşa sanayii adına gurur vericidir” dedi.

Alanç, “ARES Tersanesi’nin tüm azim ve kararlılığı ile en zor şartlarda dahi ülkesi ve milleti için üretmeye, ülkesini dünyada en iyi şekilde temsil etmeye, döviz kazandırmaya, kazandığını yine ülkesine yatırmaya ve istihdam yaratmaya devam edecektir” diye konuştu.

İlk olarak Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa edilen ARES 150 HERCULES, 48 metre boyunda, 37 deniz mili azami sürate ve 1.600 deniz mili seyir siasına sahip.

Gemiye, farklı sensör ve silah sistemleri entegre edilebiliyor. Geminin Katar için inşa edilen versiyonunda üzerinde, hem konvansiyonel hem de asimetrik tehditlere karşı kullanılabilecek, elektro-optik sensörler ve radarlar ile ASELSAN tarafından üretilen 1 adet 30 mm MUHAFIZ ve 2 adet 12.7 mm STAMP uzaktan komutalı stabilize silah sistemleri bulunuyor.

Ayrıca geminin arka kısmında özel harekât timlerinin operasyon ve intikalleri amacıyla 2 adet ARES 24 HARPOON Ani Müdahale Botu konuşlandırılabiliyor.

Türk Loydu’ndan tebrik

Öte yandan Türk Loydu da bir açıklama yayınlayarak Türk Loydu Askeri Gemi Klaslama Kurallarına göre inşa edilen ARES 150 HERCULES’in en iyi “Açık Deniz Karakol Gemisi” ödülü almasında dolayı mutluluk duyduklarını bildirdi.

Açıklamada, “Türk Loydu olarak bu önemli projede yer almaktatan dolayı gurur duyuyoruz ve Ares Tersanesi’ni bu önemli başarıdan dolayı tebrik ediyoruz” denildi.


Bunları da beğenebilirsin