Denizcinin anasayfası

Denizciler GMO kuruluş yıl dönümünü yemeğinde buluştu

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası’nın 67. kuruluş yıldönümü UDH Bakanı ve Kars Milletvekili Ahmet Arslan’ın katılımıyla kutlandı.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası’nın 67. kuruluş yıl dönümü kutlama yemeğinde, 65. Hükümet UDH Bakanı ve Kars Milletvekili Ahmet Arslan’ın katılımıyla denizcilik sektörü bir araya geldi.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası 67. kuruluş yıl dönümünü üyeleri ile birlikte 11 Aralık 2021 tarihinde bir otelde kutladı. Geceye, 65. Hükümet UDH Bakanı ve Kars Milletvekili, GMO üyesi, Ahmet Arslan, Hızırreis Deniz, Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven, Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kalkavan Sesel, Wista Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Nazlı Selek, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, Türk P&I Sigorta Genel Müdürü ve DEFAMED Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Teker, Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, İstanbul Tersanesi Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin’in yanı sıra, Gemi İnşa Fakülte dekanları, sektörün ileri gelenleri, üyeler ve aileleri katıldı.

Gece, GMO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bostancı’nın açılış konuşması ile başladı. Bostancı, 65. Hükümetin UDH Bakanı ve Kars Milletvekili, GMO Üyesi Ahmet Arslan’a, ve değerli sektör temsilcilerine teşriflerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Salih Bostancı konuşmasında şunları söyledi:

Delmar Safety

Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin başında olmamız gerekiyor

“TMMOB’a bağlı meslek odaları olarak, daha çok bilimsel etkinlikler düzenleyerek ülkemizin bilim ve fen tabanlı büyümesine katkı sağlamamız gerekmektedir. Hatta bunun da ötesine geçip ülkemizdeki Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin başında olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Hepimizin ortak düşüncesi olan üniversite ve sanayi arasındaki köprüyü kurabilecek olan tek yapının, meslek odaları olduğunu üstüne basarak ifade etmek istiyorum.”

Bostancı göreve gelindiği günden beri Gemi Mühendisleri Odası’na desteklerini esirgemeyen ve Gemi Mühendisliği haftasına sponsor olarak destek olan tüm kurum ve kuruluşlara Gemi Mühendisleri Odası 47. Dönem Yönetim Kurulu adına teşekkürlerini iletti.

Gemi inşa sanayinde 60 bin kişiye istidam sağlandı

Bostancı’dan sonra kürsüye gelen 65. Hükümetin UDH Bakanı ve Kars Milletvekili, GMO Üyesi Ahmet Arslan, gemi mühendisliği mesleğinin gelişmesi ve denizcilik sektörünün büyümesi adına önemli çalışmalar yapıldığını belirterek Türk bayraklı gemilerin kara listeden beyaz listeye geçmesinde meslektaşı olan gemi mühendislerinin pay sahibi olduğunu ifade etti.

Tersanelerin kira, ecri misil gibi sorunlarının çözüme kavuşmasıyla hem tersanecilerin hem de gemi inşa mühendislerinin çalışma hayatına önemli bir katkı sağlandığını dile getiren Arslan, bugün gemi inşa sanayinde 60 bin kişiye doğrudan istihdam sağlandığını, buna yan sanayinin de eklenmesiyle rakamın 90 bine ulaştığını söyledi.

Tersanelerde gerçekleşen yeni gemi inşa ve gemi bakım / onarım faaliyetleri ile elde edilen gelirin gün geçtikçe arttığı ve ülke ihracat rakamları içerisindeki payını dikkat çektiğini sözlerine ekleyen Arslan, emeği geçen tüm gemi inşa mühendislerini tebrik etti.

Konuşmaların ardından Bostancı, Arslan’a Gemi Mühendisleri Odası’nın 67. yıl dönümü anısına anı hediyesi takdiminde bulundu.

Oda Gecesinde meslekte 60. 50. 40. ve 25. Yılını dolduran üyelere plaket takdim edildi. Ardından 67. Kuruluş Yıl Dönümü Gecesine sponsor olan firmalara teşekkür plaketleri verildi.

Plaket töreni sonrasında, gelenekselleşen piyango çekilişi yapılarak, kazananlara hediyeleri verildi.


Bunları da beğenebilirsin